Znasz doskonale jakiś język i zastanawiasz się, czym się zająć? A może nudzi cię twoja dotychczasowa praca i chcesz całkowicie zmienić swój zawodowy kierunek? Mam dla ciebie 10 propozycji, które warto rozważyć.
Kiedy znasz języki obce, nie tylko łatwiej ci znaleźć pracę. Języki dają wolność wyboru miejsca (kraju) i środowiska, w jakim chcesz pracować. Dają ci też dużą swobodę jeżeli chodzi o formę zatrudnienia – łatwiej ci będzie znaleźć pracę na etacie, ale też zdecydować się na freelance albo założenie własnej firmy. To wydaje mi się największą zaletą każdego wykształcenia i każdej dodatkowej umiejętności – wolność wyboru.
Możliwości pracy, i tradycyjnej, i zdalnej chyba jeszcze nigdy nie były dla językowców tak szerokie – i dostępne. Granice praktycznie nie istnieją – można pracować w każdym miejscu na świecie i z każdego miejsca na świecie.
Oto moja lista propozycji zawodowych dla tych, którzy znają języki obce.
1. Lektor/korepetytor
Pracę lektora szkoły językowej lub korepetytora rozpoczynają najczęściej studenci. Później duża część traktuje to jako zajęcie dodatkowe. Ostatnio wydaje mi się, że coraz więcej osób decyduje się uczyć indywidualnie “na stałe”. Wielu nauczycieli po doświadczeniu pracy w szkole, z ulgą przechodzi do szkół językowych albo zaczyna pracę na własny rachunek. W porównaniu z pracą w szkole, to praca no cóż… przyjemniejsza – przynosi tyle samo satysfakcji, a komfort pracy jest nie do porównania. Lektor może dostosować materiał do potrzeb ucznia albo grupy, a dokumentacja jest ograniczona do minimum.
Plusy: duża swoboda pracy, uczniowie zainteresowani nauką, komfortowe warunki pracy
Minusy: brak stabilności, rzadko która szkoła językowa zatrudnia na umowę o pracę, trzeba samemu starać się o uczniów (w przypadku korepetytorów)
2. Tłumacz
Podobnie jak w przypadku pracy jako lektor, można znaleźć pracę w jakiejś firmie, nawiązać współpracę z biurem tłumaczeń, albo działać na własny rachunek. Można pracować jako tłumacz pisemny, ustny, symultaniczny (tłumaczący np. spotkania biznesowe) albo konsekutywny (taki, który siedzi w kabinie i tłumaczy np. konferencje). Można zdobyć uprawnienia tłumacza przysięgłego i móc współpracować z sądami, policją i innymi tego rodzaju instytucjami oraz tłumaczyć najróżniejsze dokumenty (np. dowody rejestracyjne czy dokumentację medyczną). Nie ulega wątpliwości, że tłumacz przysięgły wzbudza większe zaufanie, a jego kompetencji nikt nie będzie próbował podważyć. To praca z jednej strony bardzo wymagająca (zanim przetłumaczy się jakikolwiek tekst, trzeba najpierw poznać go w języku ojczystym), czasami stresująca (zwłaszcza w przypadku tłumaczeń ustnych), a równocześnie często żmudna. Tłumacz najczęściej jest rzemieślnikiem, rzadko artystą. Nie chodzi mi tu o talent, tylko o wymagania klientów. Stosunkowo rzadko tłumaczy się teksty literackie, częściej prawnicze, techniczne, naukowe – a w nich nie ma miejsca na kreatywność. Tłumaczeniami można się zajmować również bez filologicznego wykształcenia – wystarczy znać bardzo dobrze język, a zleceń szukać na stronach dla freelancerów albo przez znajomych.
Plusy: ciągły rozwój umiejętności językowych, stały kontakt z językiem obcym, dobre zarobki, pracę można wykonywać z domu
Minusy: brak stabilności, presja czasu, w przypadku własnego biura trzeba aktywnie szukać klientów
3. Copywriter
Ta praca polega na pisaniu tekstów na zlecenie. Nie wymaga szczególnego wykształcenia, wystarczy bardzo dobra znajomość języka i “lekkie pióro”. To zazwyczaj praca na własny rachunek, rzadko na umowę o pracę. Tak samo jak w przypadku tłumaczeń, tematyka zleceń nie zawsze jest porywająca, a początkujący copywriter nie może sobie zwykle pozwolić na przebieranie w zleceniach. Praca gorzej płatna niż tłumaczenia, i tu właśnie przydają się języki obce. Znając doskonale jakiś język, można zdobyć zlecenia na zagranicznych portalach dla freelancerów za nieco wyższą stawkę. Zapotrzebowanie na copywriterów jest bardzo duże – zatrudniają ich sprzedawcy, sklepy, agencje reklamowe, mniejsze i większe firmy – zapotrzebowanie jest bardzo duże.
Plusy: duża swoboda (zwłaszcza, kiedy zdobędzie się już jakieś doświadczenie), praca twórcza, stały kontakt z językiem obcym (jeżeli pisze się w tym języku)
Minusy: brak stabilności, presja czasu, trzeba aktywnie szukać zleceń
4. Dziennikarz
W tym zawodzie można pisać artykuły, specjalizując się w jakiejś konkretnej dziedzinie – to duża przewaga w stosunku do copywritera, który zwykle nie ma takiej możliwości. Jeżeli jednak mówimy o pracy dziennikarza z wykorzystaniem języków obcych, to najbardziej pociągająca wydaje się rola reportera lub korespondenta. To już zawód pełen wyzwań, a często niebezpieczeństw – przecież nie wysyła się korespondentów na spokojne plaże Lazurowego Wybrzeża. Wysyła ich się tam, kiedy nie są spokojne. Trudno zdobyć tego typu zlecenia, jeżeli dopiero stawia się pierwsze kroki w zawodzie.
Plusy: kontakt z żywym językiem, dużo wyzwań, wyjazdy
Minusy: mało stabilne zatrudnienie, niebezpieczeństwo, praca pod presją czasu
5. Pracownik wsparcia klienta zagranicznego/Pracownik sprzedaży i marketingu
W tym obszarze ofert pracy jest tak dużo, jak dla copywriterów. Każda firma, która działa szerzej niż na rynku krajowym, potrzebuje pracowników do kontaktów z klientami lub kontrahentami z zagranicy. Często to znajomość języków obcych jest wymogiem kluczowym. Całej reszty można się zwykle nauczyć w praktyce. Szczegóły pracy zależą oczywiście od tego, czym zajmuje się przedsiębiorstwo, ale najczęściej obowiązki obejmują odpowiadanie na pytania klientów poprzez czat, mail lub telefonicznie. To praca z ludźmi, więc wymaga dużej empatii i cierpliwości.
Plusy: kontakt z żywym językiem, stabilne zatrudnienie, perspektywy awansu
Minusy: klienci bywają “trudni”, praca siedząca, zależnie od firmy mogą obowiązywać wymogi korporacyjne, dotyczące np. ubioru
6. Przewodnik wycieczek/rezydent
Właściwie ze znajomością języków obcych można znaleźć dowolną interesującą pracę w branży turystycznej. Można pracować, albo samemu prowadzić biuro podróży, oprowadzać wycieczki w Polsce (wymagane uprawnienia) albo zostać rezydentem i opiekować się polskimi turystami w kurortach na całym świecie. To zajęcie idealne dla osób, które lubią poznawać inne kultury i potrafią szybko podejmować decyzje – przy pracy z dużą ilością ludzi trzeba być przygotowanym na niespodziewane obroty zdarzeń.
Plusy: możliwość zwiedzania dowolnego/wybranego miejsca na świecie, praca bardzo urozmaicona, bezpośredni kontakt z językiem i kulturą wybranego kraju
Minusy: wiele sytuacji nieprzewidywalnych, duża odpowiedzialność, podopieczni bywają “trudni” i niezdyscyplinowani
7. Pracownik służby zagranicznej
Nazwa tej kategorii może jest trochę na wyrost, bo z służbą zagraniczną kojarzą się takie funkcje jak ambasador czy attaché, więc są dla “zwykłego” człowieka mało osiągalne. Ale służba zagraniczna wymaga przecież wsparcia administracyjnego – obsługi biurowej ambasad i konsulatów. To jest właśnie miejsce dla dobrze wykształconej osoby ze znajomością języków. Próżno szukać takich ofert na portalach z ogłoszeniami o pracę, trzeba śledzić ogłoszenia o naborze na stronach rządowych.
Plusy: możliwość zdobycia bezcennego doświadczenia w administracji, stabilne zatrudnienie w sferze budżetowej, prestiż
Minusy: praca obwarowana procedurami, wymagana doskonała organizacja i zdyscyplinowanie, praca pod dużą presją
8. Pracownik pomocy humanitarnej
To praca dla osób empatycznych, nieco romantycznych, zdeterminowanych i wytrwałych. Polega na niesieniu pomocy w krajach, które tego wymagają. Na organizowaniu szkół, szpitali, opieki, dostaw wody, lekarstw i jedzenia. Obejmuje bardzo wiele obszarów. Nie chodzi o kopanie studni gołymi rękami. W miejscach potrzebujących pomocy przydadzą się specjaliści z zakresu administracji, szkoleń, medycyny, planowania, fundraisingu i jeszcze wielu innych. Najczęściej to praca dla organizacji pozarządowych. Wbrew powszechnej opinii, to nie jest wolontariat, tylko “prawdziwa” praca, za którą otrzymuje się wynagrodzenie.
Plusy: wsparcie dla ludzi najbardziej potrzebujących, ogromnie satysfakcjonująca, urozmaicona
Minusy: często trudne warunki pracy, potrzeba szybkiego reagowania w sytuacjach niespodziewanych, odpowiedzialność
9. Steward/stewardessa
Zgodnie z ogólnym wyobrażeniem o tych zawodach, praca polega głównie na tym, żeby ładnie wyglądać, być uprzejmym, a za to mieć możliwość spędzania każdego dnia w innym zakątku świata. Rzeczywistość nie jest aż tak bajeczna, ale i tak praca w liniach powietrznych ma w sobie coś wyjątkowego… Wyższe wykształcenie najczęściej nie jest wymagane, ale znajomość języków – jak najbardziej. Mimo to, nie tak łatwo zdobyć tę pracę. Trzeba być osobą m. in. opanowaną, cierpliwą, w 100% zdrową i… potrafiącą pływać (obsługa samolotu musi być przygotowana na wszelkie awaryjne sytuacje, również na wodowanie). Jako, że potrafię i lubię pływać, a także podróżować – to może pewnego dnia zostanę stewardem ?
Plusy: częste wyjazdy;), prestiż, krótki tydzień pracy
Minusy: nieregulowany czas pracy, maksymalna dyspozycyjność, trudne warunki pracy
10. Podróżnik
Czy podróżnik to zawód? W dobie internetu może nim być. Nie radziłbym na samym starcie uznać podróżowania za swoje główne źródło dochodu, ale z czasem… Można zostać blogerem i opisywać wrażenia z podróży, można nawiązać współpracę z portalem lub czasopismem podróżniczym i pisać regularne fotorelacje, a równie dobrze można pracować po drodze, dorywczo, w miejscu, w którym się akurat jest i w ten sposób zarabiać na kolejne etapy podróży. Niewątpliwie wybór takiej drogi wymaga ogromnej odwagi, a może po prostu szaleństwa:) Ale brzmi fantastycznie i gwarantuje ciągły rozwój i szanse na wykorzystanie swoich umiejętności językowych.
Plusy: urozmaicenie, kontakt z językami obcymi, poznawanie innych kultur
Minusy: niestabilność zarobków i zatrudnienia, konieczność szybkiego podejmowania decyzji
Znajomość języków obcych naprawdę otwiera wiele drzwi i daje dużą wolność, również w kwestii wyboru swojej drogi zawodowej. Powyżej wymieniłem 10 zawodów, które mnie najbardziej kojarzą się z wykorzystaniem języków.
Ciekawy jestem, jakie są wasze pomysły na pracę z językami obcymi?
A jeżeli praca to za mało, to na blogu znajdziesz jeszcze więcej powodów do nauki języków obcych!
Co o tym myślisz?