10 najważniejszych słów francuskich, które każdy powinien znać

  W tym artykule prezentuję subiektywną listę 10 najważniejszych francuskich słówek, które każdy inteligentny Polak absolutnie powinien znać.

  1. Amour – miłość

  Nie bez kozery na pierwszym miejscu umieściłem to słowo. Jest ono najważniejsze w każdym języku. Ale tylko po francusku brzmi tak prawdziwie. Czytaj  je /amur/, a z powodzeniem amour zagości u Ciebie.

  2. Oui – tak

  wredni  moi znajomi czasami udają świnki, jak schodzimy na temat francuskiego. Ok. Ça va. Lubię takie żarty dlatego, że francuskie świnki są jakby inteligentniejsze niż inne. Hehe. Bo wcale nie krzyczą  “łiiiii”! A mówią “grłę grłę” ( oryginalna francuska pisownia to “groin groin”). A na serio, to uważam, że po prostu warto znać oui, które jest zupełnie niepodobne do innych języków romańskich czy germańskich. francuskie – NON – łatwo skojarzyć z innymi językami europejskimi.  Na koniec dodam tak dla formalności : oui – czytamy /łi/.

  3. Ça va? – Spoko? (W porządku? )

  Można powiedzieć, że jestem chory na to słowo, uzależniony od niego. U nas, w języku polskim,  zapytamy o to jedną osobę raz dziennie, ale nie po francusku! Ça va? to pytanie rytualne, zadawane dobre kilka albo nawet kilkanaście razy dziennie (przynajmniej przeze mnie – dlatego jestem na nie chory). Nie ma na to racjonalnego wytłumaczenia, po prostu  sprawia mi nieskończoną satysfakcję zadawanie tego pytania 100 razy dziennie. Czytaj poprawnie /sa va/, a może będziesz miał/miała szczęście i pewnego dnia to pytanie zadam Tobie osobiście

  4. Merci – dziękuję

  od małego byłem uczony o 3 magicznych słowach. Merci dziękuję – to jedno z nich. Francuskie merci jest absolutnie magiczne. Bardzo lubię to słowo. Mam wrażenie, że dzisiaj za mało się dziękuje. Może nasze polskie “dziękuję” jest zbyt długie, żeby je wypowiedzieć. Jeżeli tak jest to warto używać merci  – czytaj – /mersi/.

  5. rendez-vous – spotkanie lub randka

  żeby wprowadzić trochę naukowej powagi do tej listy.  Elektroniczny słownik PWN tak wyjaśnia nam jego znaczenie: «spotkanie, zwykle dwojga sympatyzujących ze sobą osób, w umówionym miejscu i czasie».

  Większość osób, które spotykam na mojej nauczycielskiej dodze kojarzy to słowo z piosenki zespołu Kombi Nasze Rendez-vous.  I teraz podzielę się z Tobą, drogi czytelniku/czytelniczko, moim życiowym powołaniem: staram się naprawiać grzech zespołu Kombi, których piosenka źle nauczyła Polaków czytać to przepiękne słowo oznaczające również randkę.

  Nie /randewu/ tylko /rąde wu/. Proszę Cię, bardzo 🙂 zanieś tę dobrą wymowę dalej:

  Podsumowując: rendez-vous – spotkanie/randka czytamy /RĄDE-WU/.

  6. être – być

  to słowo podstawowe, a zarazem filozoficzne, jest podstawą każdego języka. Dla mnie nie ma francuskiego bez niego. Zdradzę Ci przy okazji, że samogłoskę “e” we francuskich słowach na końcu się nie czyta dlatego czytamy /etr/.

  7. avoir –  mieć

  Myślę, że w życiu ważniejsze jest être niż avoir, ale avoir jest też ważne. Dobra, nie będę wchodził w filozofowanie, ponieważ słabo mi to wychodzi. W każdym razie – avoir – (czytamy /awłar/) jest drugim co do popularności czasownikiem francuskim po être.

  8. quoi – co  

  dzięki temu słówku będziesz w stanie dogadać się po francusku. Jest ono kolokwialne, używane w sytuacjach życia codziennego.

  quoi – co – czytaj /kła/

  9. pardon – przepraszam

  czytaj /pardą/ Każdy zna angielskie sorry, francuskie pardon – czytaj /pardą/ – to angielskie sorry. SPECJALNIE powtórzyłem to pardą pardą – abyś zapamiętał/zapamiętała jak się czyta.

  10. pusty punkt – ??

  …………………………….. Twój punkt. Jakie 10 słówko byś dołożył do tej listy? Napisz pod artykułem lub na fb.

  Jeżeli Ci się artykuł podobał i chcesz więcej francuskiego, odwiedź pierwszą lekcję mojego kursu Francuski nie jest trudny. Uczę tam 50 przydatnych  słówek w 10 minut.

  Słownik z wymową

  amour /amur/ – miłość

  Ça va? /sa va/ – Spoko? (W porządku? )

  merci /mersi/ – dziękuję

  oui /łi/ – tak

  rendez-vous/rąde wu/ – spotkanie lub randka

  être /etr/ – być

  avoir /awłar/ – mieć

  quoi /kła/ – co  

  pardon /pardą/ – przepraszam


  .

  Podobał Ci się ten artykuł?

  Jeśli tak, to zarejestruj się aby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach oraz metodach efektywnego uczenia się.
 •  

   

 •  

   

 • 2 Responses
  • Irena
   15 maja, 2019

   Witam…
   Wybieram sie do Qebeku i przyda mi sie zjajomosc kilku slow francuskich…

   • Michał Walasek
    16 maja, 2019

    Cieszę się, że odkryłaś kilka nowych francuskich słów i będziesz je mogła użyć w Qebeku! Super. Tak z ciekawości, jakie słowa z tego artykułu przydadzą Ci się tam najbardziej?

  Co o tym myślisz?

  Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *. Twój adres email nie zostanie opublikowany.