10 najważniejszych włoskich słów, które każdy powinien znać

  W moim mieście słońca brak. A jaki język najbardziej kojarzy się ze słońcem? Oczywiście, że włoski! Zapytałem znajomego Włocha, jakie słowa uważa za najważniejsze w swoim języku. Oto one:

  1. Sole – słońce

  To pierwsze słowo, które chyba każdemu kojarzy się z Włochami. Słońce to przecież nie tylko piękna pogoda, ciepło i plaża. Słońce południa to też pyszne owoce, doskonałe wino i dobry nastrój. A poza tym Włochy przodują w całej Europie w ilości energii pozyskiwanej ze Słońca! Wiedząc, co oznacza “sole”, wiesz też co oznacza “solarny”.

  1. Amore – miłość

  Drugie najważniejsze słowo na tej liście. Pod włoskim słońcem nie można się nie zakochać! Oczywiście, włoska amore różni się od francuskiej amour. Jest pełna pasji, bardziej wybuchowa, wypełniona po brzegi emocjami. Ale równie trudno jest jej się oprzeć;)

  1. Famiglia – rodzina

  Co prawda, jak w całej Europie, również we Włoszech siła tradycyjnego modelu rodziny słabnie, to jednak dla typowego Włocha famiglia jest wartością nadrzędną. I to wciąż jest to rodzina duża, wielopokoleniowa. Zacytujmy “Ojca Chrzestnego”: Mężczyzna, który nie spędza czasu z rodziną, nigdy nie będzie prawdziwym mężczyzną. Czy odważysz się wątpić w słowa Vito Corleone?;) 

  1. Casa – dom

  To właściwie to samo, co famiglia. Miejsce, w którym czujemy się najlepiej i którego młodzi Włosi wciąż nie opuszczają zbyt wcześnie. Casa – to najpiękniejsze wspomnienia każdego Włocha, to miejsce, do którego zawsze chętnie wraca. Właściwie, chyba tak samo jak w Polsce?

  1. Lavoro – praca

  Chociaż wydawać by się mogło, że pod słonecznym niebem Italii praca powinna być na ostatnim miejscu, to nieprawda. Nawet we włoskiej Konstytucji znajduje się zapis o tym, że Włochy są republiką demokratyczną, opartą na pracy. Obecna sytuacja gospodarcza we Włoszech nie sprzyja rynkowi pracy, ale to nie znaczy, że Włosi jej unikają. Przeciwnie. Pracują, często (oczywiście) w firmach rodzinnych.

  1. Soldi – pieniądze

  A pracują Włosi, jak i my, po to, żeby zarabiać. Za to do pieniędzy podchodzą dość ostrożnie. Lubią odkładać “na czarną godzinę” i nieufnie podchodzą do kart kredytowych. Za to zawsze czują się bezpiecznie, kiedy mają przy sobie gotówkę. To też cenna wskazówka dla turystów – “prawdziwymi” pieniędzmi zapłacimy we Włoszech wszędzie, kartą – niekoniecznie.

  1. Arte – sztuka

  W Rzymie narodziła się nasza europejska cywilizacja. I tutaj znajdują się największe skarby kultury. Zależnie od szacunków, od 40 do 70% światowych dzieł sztuki znajduje się właśnie we Włoszech – od etruskich rzeźb po dzieła transawangardy. To tutaj tworzyli Rafael, Michał Anioł, Leonardo da Vinci, Caravaggio, Botticelli, Dante Alighieri, Petrarca, Giuseppe Verdi, Gioacchino Rossini, Antonio Vivaldi… Nie da się wymienić wszystkich nazwisk włoskich artystów znanych na całym świecie. Włosi mają być z czego dumni.

  1. Musica – muzyka

  Oczywiście, muzyka to również sztuka wysoka. Ale włoska muzyka to nie tylko Puccini, Rossini czy Verdi. Nie tylko Stradivarius i Pavarotti. Nawet nie tylko Zucchero i Eros Ramazzotti. Muzyka towarzyszy Włochom zawsze i wszędzie – na ulicach, w restauracjach, na plażach. Włosi to naród radosny i muzykalny. Lubią śpiewać, grać i tańczyć, a festiwal w San Remo od prawie 70 lat cieszy się niesłabnącą popularnością. 

  1. Politica – polityka

  Jak i u nas, polityka jest tematem budzącym wśród Włochów duże emocje. Dlatego może lepiej nie poruszać go w gronie gorącokrwistych Włochów. Mussolini, Berlusconi, korupcja czy kryzys – darujmy sobie te tematy w przyjacielskiej rozmowie.

  1.  Mafia – mafia

  To również temat tabu, chociaż w sposób oczywisty kojarzy się z Włochami. Cosa Nostra to nie jedyna organizacja przestępcza, a włoska mafia to nie jest relikt przeszłości, o którym można poopowiadać przy kolacji. Mafia wciąż ma we Włoszech silną pozycję, a większość Włochów nie jest z tego powodu dumna. 

  To lista najważniejszych włoskich słów według Włocha. Dodam do niej jeszcze kilka przydatnych słówek, dzięki którym rozmawiać nam się będzie przyjemniej:

  • na powitanie: ciao (cześć) i come stai? (jak się masz?); odpowiadamy, oczywiście: bene (dobrze);
  • na pożegnanie: arrivederci albo addio;
  • grazie – dziękuję;
  • prego – proszę;
  • ci vediamo! – do zobaczenia!

  A jeżeli przeczytałeś ten wpis, to może jeszcze spróbujesz rozwiązać krótki test z włoskiego?:)

  1. Co oznacza słowo “sole”?
  1. sól
  2. podeszwa
  3. słońce
  4. Jakiego tematu nie należy poruszać w rozmowie z Włochem?
  1. politica
  2. musica
  3. arte
  4. Gdzie odbywa się najpopularniejszy włoski festiwal muzyki rozrywkowej?
  1. w Rzymie
  2. w San Remo
  3. w Wenecji
  4. Jak możesz przywitać się z włoskim znajomym?
  1. arrivederci
  2. ciao
  3. addio
  4. Jak po włosku jest “miłość”?
  1. amor
  2. amore
  3. amour
  4. “Soldi” to:
  1. pieniądze
  2. żołnierz
  3. władza
  4. Miejsce, w którym mieszka każdy Włoch to:
  1. cosa
  2. casa
  3. cosa nostra
  4. Z czym kojarzą się Dante, Michał Anioł i Vivaldi?
  1. arte
  2. mafia
  3. politica
  4. Dziękując Włochowi za przysługę, powiesz:
  1. prego
  2. bene
  3. grazie
  4.  Dla każdego Włocha najważniejsza jest:
  1. famiglia
  2. mafia
  3. pizza

  Odpowiedzi: 1c); 2a); 3b); 4b); 5b); 6a); 7b); 8a); 9c); 10a)

  Podobał się artykuł? Cieszę się. Jesteś już gotowy na odkrycie tym razem 10 najważniejszych francuskich słówek.


  .

  Podobał Ci się ten artykuł?

  Jeśli tak, to zarejestruj się aby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach oraz metodach efektywnego uczenia się.
 •  

   

 •  

   

 • Nie ma jeszcze komentarzy

  Co o tym myślisz?

  Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *. Twój adres email nie zostanie opublikowany.