
Do efektywnej nauki przecież wystarczy tylko chęć i motywacja… Naprawdę?
Z tego zdawali sobie sprawę ludzie i tysiąc, i dwieście, i sto lat temu.
Czasami jednak chęci Ci nie brakuje, motywacji też, godziny spędzasz na nauce, a sukcesy osiągasz jeżeli nawet nie marne, to na pewno nie takie, jakich oczekujesz. To zniechęca.
Obserwując moich uczniów i ich zmagania z nauką języków, doszedłem do wniosku, że sukces w nauce zależy w zasadzie od przestrzegania tylko trzech zasad. Już je przedstawiam.
1
Repetitio mater studiorum est
… czyli powtarzanie jest matką nauk.
Nie ma znaczenia, czy uczysz się matematyki, historii, czy języka. Ta zasada sprawdza się zawsze. Im więcej zadań rozwiążesz, im więcej książek przeczytasz, im więcej razy użyjesz danego zwrotu, tym lepiej zrozumiesz i zapamiętasz. Jedna z najpopularniejszych (szczególnie wśród dorosłych) metod nauczania języka, czyli Metoda Callana opiera się właśnie na wielokrotnym powtarzaniu schematów. A fiszki? Chodzi w nich przecież o jak najczęstsze powtarzanie słówek. A świadome i mądre powtarzanie jest matką nauki. Jak powtarzać mądrze? Dobrze jest zacząć od prawidłowych notatek (link tutaj).
U moich początkujących uczniów świetnie sprawdza się za to aplikacja Duolingo, w której do znudzenia wręcz powtarza się te same struktury. I to potrafi zdziałać cuda! Mam uczennicę, która ma ogromne problemy z zapamiętywaniem. Od dwóch miesięcy codziennie poświęca 10 minut na ćwiczenie z Duolingo i uwierzcie – zaczyna mówić. Czyni kolosalne postępy. To nie jest zasługa samego programu. Efekty są wynikiem powtarzania i regularnej pracy. Więcej o tym, dlaczego warto uczyć się regularnie, przeczytasz tutaj.
2
Bene discit qui bene distinguit
… czyli dobrze się uczy ten kto dobrze odróżnia. A dobrze odróżnia ten, kto rozumie.
Nie ma sensu tracić czasu na bezmyślne siedzenie nad podręcznikiem i czytanie kolejny raz wciąż tak samo niezrozumiałych treści. Czas jest bardzo cenny, nikt nie może sobie pozwolić na takie marnowanie całych godzin! Uczyć należy się skutecznie, a niekoniecznie długo. Czyli, jeżeli chcesz się naprawdę nauczyć, powinieneś poszukać odpowiedniej dla siebie metody. Wielu moich uczniów na przykład doskonale się bawi (i przy okazji uczy), rysując notatki. Dla mnie to też jest niezłe wyzwanie. Jeżeli lubisz rysować, to Cię powinnien zainteresować ten tekst:
Czasami chodzi o niewielkie zmiany – inną porę albo miejsce nauki, inny sposób notowania albo o wrzucenie na luz i zwolnienie tempa. Każdy jest inny, u każdego zadziała co innego. Jedno jest pewne: żeby się nauczyć, musisz zrozumieć.
3
Errare humanum est
… czyli błądzić jest rzeczą ludzką. A błędy sprawiają, że się uczysz.
Tak jak dziecko wiele razy się wywraca zanim nauczy się chodzić, tak samo jest z każdą inną umiejętnością. To dzięki błędom się uczymy. Nikt nie robi nic doskonale od samego początku. Rzeczywiście, jeszcze nie tak dawno w polskiej szkole uczeń nie miał prawa się mylić. Musiał zrozumieć i już. Nie powinien pytać. Teraz to się zmieniło.
Ja sam najbardziej lubię te lekcje, kiedy moi uczniowie mówią – z błędami, niegramatycznie, nieważne. Najważniejsze, że mówią. Że aktywnie się angażują. Kiedy dopytują, zastanawiają się – wtedy wiem, że myślą i naprawdę chcą się nauczyć. Niestety, czasami spotykam uczniów, którzy tak bardzo obawiają się popełnić błędu, że wolą nie mówić w ogóle. Mają w sobie ogromną blokadę. Staramy się wtedy dotrzeć do źródła tego lęku i wspólnie sobie z nim poradzić. Jeżeli strach przed używaniem języka jest tym, co również Ciebie blokuje, poczytaj o autonarracji (1 z metod pokonywania lęku, która może Ci pomóc przełamać barierę lęku przed mówieniem).
Trzy zasady. Trzy punkty, które sprawdzają się w każdej dziedzinie: powtarzanie, zrozumienie i pozwolenie sobie na błędy. Mam nadzieję, że pomogą Ci się nauczyć wszystkiego, za co się weźmiesz.
Powodzenia!
*mały dodatek
Na moim blogu przedstawiam osiem sposobów na naukę języka obcego. Zerknij, może coś dla siebie znajdziesz:
karolowanka
13 kwietnia, 2020Dziękuję! Zapisuję i będę sobie przypominać, bo mam tedencję do ślęczenia nad książką i bezmyślnego czytania
Michał Walasek
14 kwietnia, 2020Ale super, że podjęłaś już pierwsze decyzje po przeczytaniu artykułu.
Udało się już dzisiaj zastosować?:):) Pamiętaj o przerwach- to jest tak samo ważne jak nauka.
Michał