5 powodów, dla których warto znać język obcy!

    Jak znajomość języków obcych pomaga w pracy dziennikarza? 5 kluczowych powodów, dla których warto uczyć się języków obcych będąc twórcom własnego serwisu internetowego

    Z tego artykule dowiesz się:

    • Dlaczego w ogóle uczymy się języków obcych
    • Jak nauka języka obcego pomaga w prowadzeniu portalu internetowego
    • Kim się stajemy, gdy znamy język obcy

    Komunikacja międzyludzka to ważny element życia codziennego. Rozmawiamy ze sobą nieustannie nie tylko idąc po zakupy czy zamawiając posiłek w restauracji, ale też w pracy. Ostatnio coraz częściej jednak używamy słowa pisanego, ponieważ wiele obowiązków można obecnie wykonywać już w sieci, gdzie nie ogranicza nas odległość czy czas. Wtedy dochodzi do sytuacji, że znajomość języków obcych to już nie tylko atut czy dodatkowa umiejętność, którą możemy pochwalić się wśród znajomych czy w firmie, ale wręcz jest koniecznością uwarunkowaną zatarciem się granic terytorialnych. Znajomość chociażby języka angielskiego w stopniu umożliwiającym swobodną konwersację jest więc niezbędna przy pracy zdalnej, jeśli planujemy wypromować nasz portal w grupach międzynarodowych. Bez tego bowiem możemy liczyć tylko na zdobycie rodzimego grona czytelników. Dlaczego więc warto uczyć się języków obcych i jak wielojęzyczność pomaga w prowadzeniu portalu internetowego? Odpowiedź na te pytania znajdziesz poniżej.

    Znajomość języków obcych pomaga w nawiązywaniu atrakcyjnych znajomości  

    To prawda. Gdy chcesz poszerzyć grono swoich znajomych o towarzystwo międzynarodowe – nawet jeśli to będą tylko osoby z popularnych portali społecznościowych – to nie masz innego wyjścia jak zabrać się za wkuwanie słówek, wyrażeń czy trudnych idiomów oraz frazeologizmów. Nie ma nic bardziej motywującego jak świadomość, że świat – nawet ten wirtualny – stoi dla Ciebie otworem, ale jest jeden warunek: musisz umieć komunikować się nie tylko w języku polskim. To absolutny i konieczny do spełnienia warunek nie podlegający dyskusji. Bez tego ja sama nie przeprowadziłabym tak wiele ciekawych rozmów z gośćmi zza oceanu. Możesz je, Drogi Czytelniku, przeczytać u mnie na portalu www.sylwiacegiela.pl. Czujesz się zmotywowany? Ja już tak, ale nie są to wszystkie korzyści płynące z umiejętności lingwistycznych.

    Gdy znasz język obcy, łatwiej znajdujesz potrzebne informacje w sieci

    Zasoby internetu są niezmierzone. Gdy wiesz, gdzie i jak szukać, zdobędziesz dosłownie wszystko. Nie musisz wypożyczać czy kupować kilkunastu książek, aby opracować zagadnienie potrzebne do artykułu. Czasy, kiedy każdy z nas musiał przesiadywać godzinami w bibliotece i przepisywać wiele stron książek, aby mieć odręczne notatki czy nawet robić ksero już dawno minęły (i oby bezpowrotnie, chociaż nie mam nic przeciwko czytaniu książek w wersji papierowej). W sieci masz wszystko na wyciągnięcie ręki – jest łatwiej i szybciej, ale w przypadku obcojęzycznych portali znów musisz sięgać do swoich umiejętności językowych. Wtedy ograniczenia faktycznie dla Ciebie nie istnieją. Stajesz się otwarty nie tylko na świat, ale i na wiedzę. Dzięki łatwiejszej komunikacji pozbawionej barier językowych zdobywasz materiały edukacyjne, czytasz zagraniczną literaturę czy oglądasz filmy bez polskiego lektora. Tłumaczenie nie zawsze przecież oddaje całkowity sens utworu niezależnie od nośnika przekazu. Dodatkowo, dzięki temu poznajesz nowe trendy, poszerzasz horyzont myślowy, co przy pracy tak kreatywnej jak prowadzenie własnego serwisu internetowego jest konieczne. Ale tego nie muszę Ci chyba tłumaczyć, prawda?  

    Rozwijasz swoją pasję i uczysz się nowych rzeczy

    Bycie influencerem, czyli potocznie mówiąc osobą mającą wpływ na rzeczywistość to trudna sprawa. Wymaga nieustannego szlifowania umiejętności nie tylko językowych, ale również w wielu pobocznych dziedzinach. Przecież musisz się nauczyć, jak promować własne miejsce w sieci. Wtedy niezbędne są do tego narzędzia niekoniecznie mające polskie wersje językowe oraz najnowsze wieści ze świata content marketingu. Aby zdobyć potrzebną wiedzę w zakresie obsługi programów czy mechanizmu działania social mediów, należy uczyć się od najlepszych. Takie materiały są, oczywiście, dostępne, ale często wymagane jest ich czytanie czy wysłuchanie w oryginale, ponieważ najlepsze szkolenia, webinary, tutoriale czy chociażby podcasty prowadzone są najczęściej w języku angielskim. Cóż zrobić, pewnych rzeczy nie przeskoczysz – trzeba wziąć się do pracy i ćwiczyć aktywne słuchanie, rozumienie oraz tłumaczenie branżowych artykułów. Tylko w ten sposób możesz rozwijać swoją pasję czy zdobywać wiedzę, której nie znajdziesz w książkach.

    Znajomość jednego języka obcego pomaga w głębszym zrozumieniu języka ojczystego

    Umiejętność dość istotna – zwłaszcza dla pasjonatów języka pisanego, np. dziennikarzy, redaktorów serwisów internetowych, blogerów, pisarzy, pracowników mediów, nauczycieli czy osób pracujących w agencjach reklamy, gdzie ceni się umiejętności copywriterskie bardzo wysoko. Nie bez potrzeby mówi się, że kto zna dobrze język obcy, musi znać struktury gramatyczne języka ojczystego. Jeśli więc Twój angielski (lub inny język) jest na wysokim poziomie, bez problemu poradzisz sobie również z pisaniem, czytaniem czy mówieniem w języku polskim. Łatwiej też poszerzysz swoje słownictwo oraz dopasujesz synonimy podczas tłumaczenia. Znajomość języka ojczystego staje się zatem bardziej efektywna. Daje większe możliwości jego wykorzystania, głębszego zrozumienia oraz bardziej świadomej selekcji informacji, co jest cenną umiejętnością w przypadku blogerów prowadzących serwisy międzynarodowe.   

    Zbudujesz własną globalną wioskę

    Obecnie w sieci wiele jest możliwości wyrażania siebie, dzielenia się swoimi poglądami czy doświadczeniem zawodowym. Cóż z tego, jeśli mogą z tego skorzystać tylko Twoi rodacy. Spójrz prawdzie w oczy – ograniczasz się i nie dajesz się wtedy poznać szerszej publiczności, a przecież internet nie ma ograniczeń terytorialnych.

    Inaczej jest w przypadku coraz częściej zakładanych blogów międzynarodowych, gdzie dajesz szansę przedstawienia się całemu światu. Możesz bez przeszkód dzielić się swoimi opiniami, recenzjami lub nawet własną twórczością, jeśli na przykład piszesz wiersze czy opowiadania. Znajdujesz też ciekawe osoby do rozmów. Brzmi wspaniale! Realizujesz wtedy swoją pasję dziennikarską, a czytelnicy mogą Cię poznać z bardziej twórczej strony. Poszerzasz dzięki temu w znaczący sposób grono swoich odbiorców. Dajesz też sobie szansę na międzynarodową popularność, która być może w przyszłości zaprocentuje i staniesz się szanowanym w świecie autorem blogowym. Dołączysz do zupełnie nowej grupy ludzi o podobnych zainteresowaniach czy pasjach. Zrozumiesz, że właśnie trafiłeś do ich świadomości, umysłu, ponieważ mówisz w ich języku. Zbudujesz z nimi więź. Nagle okaże się, że jesteś głosem swojej społeczności, przekazicielem myśli, uczestnikiem globalnej dyskusji na ważne tematy czy nawet mentorem. Rozwiniesz więc nić porozumienia między wami, czego nie mógłbyś doświadczyć nie znając języka obcego.

    Czy po tych powodach czujesz się wystarczająco zmotywowany do nauki języka obcego? Jeśli tak, to zacznij już dziś, a jeśli przyjdzie Ci znów ochota na narzekanie, że musisz kolejny raz wkuwać nudne słówka a przecież wcale Ci się nie chce, wróć do powyższego artykułu i przemyśl jeszcze raz motywy, dla których w ogóle zacząłeś swoją przygodę z językiem. Może wtedy zrozumiesz, że warto.     


    Biogram

    Sylwia Cegieła – jestem redaktorem portalu Kulturalne Rozmowy, w ramach którego rozmawiam z wieloma ciekawymi osobowościami m.in. o muzyce, modzie, urodzie, filmach, książkach i sporcie. Współpracuję również z miesięcznikiem „Bielski Rynek”. Patronuję wielu ciekawym inicjatywom wydawniczym oraz medialnym. W ramach współpracy z wydawnictwami, m.in. Burda Książki, Edipresse, Wydawnictwo Kobiece i Wydawnictwo NieZwykłe zajmuję się promocją młodych autorów, ale też książek celebrytów.

    link do mojego bloga –
    http://www.sylwiacegiela.pl/

    link do mojej strony na FB –
    https://www.facebook.com/portalkulturalnerozmowy/


    .

    Podobał Ci się ten artykuł?

    Jeśli tak, to zarejestruj się aby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach oraz metodach efektywnego uczenia się.
  •  

     

  •  

     

  • Nie ma jeszcze komentarzy

    Co o tym myślisz?

    Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *. Twój adres email nie zostanie opublikowany.