7 orzechów i mózg

  Od dziś będę jadł 7 orzeszków rano o 7h07.

  Co wspólnego z orzechami ma mózg? I dlaczego 7?

  Orzech jest podobny nie tylko kształtem, ale również wyglądem powierzchni. Zwróćcie uwagę, że zewnętrzna warstwa orzecha jest trochę pofałdowana. Dokładnie tak samo pofałdowana jest kora mózgowa – zewnętrzna część mózgu.

  I teraz ważna informacja: im większa grubość kory mózgowej i stopień jej pofałdowania, tym wyższą inteligencję posiada dany gatunek zwierzęcia. Potwierdzają to badania  naukowców z kanadyjskich uczelni: Montreal Neurological Institute i McGill University z 2009 r. To dzięki korze mózgowej człowiek jest najbardziej inteligentnym gatunkiem na ziemi. Dzięki niej między innymi mówimy, myślimy, zapamiętujemy, czujemy i wyrażamy emocje, czy wreszcie uczymy się. A lista jest jeszcze dłuższa.

  Obok kory mózgowej warto również wspomnieć o tak zwanym mózgu gadzim, bez którego wyżej wymienione funkcje nie byłyby możliwe. Dlaczego? Zaraz udzielę odpowiedzi na to fundamentalne dla nauki pytanie. Mózg gadzi to pień mózgu i móżdżek. Tak jak pień drzewa dźwiga całe drzewo, tak pień mózgu dźwiga cały mózg. Najważniejsze jednak, że komórki pnia mózgu normują oddychanie, rytm serca i sen (dzięki płucom i sercu śpimy, a będąc wypoczętym nauka jest łatwiejsza).

  Wracając do porównania z orzechem, grubość łupiny i skala jej pofałdowania ma wpływ na inteligencję.  Kora mózgowa i mózg gadzi sprawiają, że możemy się efektywnie uczyć. Jak wykorzystać te informacje w praktyce? Dbaj o jak największe urozmaicenie nauki, aby pobudzać różne części kory mózgowej (pisałem o tym tutaj). Dbaj również o swoje ciało i odpoczynek, bez którego nie ma nauki (jak to robić, dowiesz się tutaj). Nie zapomnij o najważniejszym: zjeść  7 orzechów włoskich codziennie rano.

  Nadmiar może powodować wzdęcia lub nawet biegunki. No tak, ale po co? Po pierwsze, pomagają obniżyć poziom złego cholesterolu od 9 do 16% (dzięki kwasom tłuszczowym omega 3). Robiąc research do tego artykułu, najbardziej zaskoczyło mnie, że poprawiają pracę mózgu i zdolności kognitywne. Czyli jedząc orzechy, przynajmniej w teorii, nauka staje się łatwiejsza.

  ps. znalazłem również ciekawe badanie pokazujące, że orzechy włoskie  były w stanie poprawić nastrój u zdrowych mężczyzn bez depresji. U kobiet nie zaobserwowano wpływu na nastrój. 

  Bibliografia:

  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21241809

  K. Nordengen, Mózg rządzi. Twój niezastąpiony narząd, Marginesy, Warszawa, 2018 p. 17-18

  https://www.doz.pl/czytelnia/a14390-Orzechy_wloskie_pomagaja_zwalczac_wysokie_cisnienie
  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5133056/

  .

  Podobał Ci się ten artykuł?

  Jeśli tak, to zarejestruj się aby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach oraz metodach efektywnego uczenia się.
 •  

   

 •  

   

 • 4 Responses
  • Paweł
   14 lutego, 2021

   Witam. Zgadza się, orzechy to super food. Warto dodać, że wskazane jest i tutaj urozmaicenie. Orzechy włoskie są super, ale polecam także migdały (choć to w sumie nie do końca orzechy). Także orzechy brazylijskie są doskonałe, ale te trzeba jeść z dużym umiarem. Proponuję rytualne spożywanie jednej sztuki dziennie (są duże). Masło orzechowe też jest dobre, tylko koniecznie czyste, bez żadnych dodatków (po prostu zmielone orzechy). Pozdrawiam, Paweł

   • Michał Walasek
    19 lutego, 2021

    Dzięki Paweł za to wskazanie rytualnego jedzenia 1 orzecha dziennie. Bardzo mi się podoba ten pomysł. Dlaczego uważasz, że migdały nie do końca są orzechami?

    • Paweł
     22 lutego, 2021

     Potocznie to orzechy. Ale: migdały to nasiona migdałowca, a nie orzechy. Ale to w sumie takie czepianie się, jak ktoś powie kalorie, a ma na myśli kilokalorie 😉

     • Michał Walasek
      23 lutego, 2021

      Panie Pawle, dzięki Panu się tego dowiedziałem. Warto wiedzieć. Dzięki:)

  Co o tym myślisz?

  Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *. Twój adres email nie zostanie opublikowany.