7 orzechów i mózg

Od dziś będę jadł 7 orzeszków rano o 7h07.

Co wspólnego z orzechami ma mózg? I dlaczego 7?

Orzech jest podobny nie tylko kształtem, ale również wyglądem powierzchni. Zwróćcie uwagę, że zewnętrzna warstwa orzecha jest trochę pofałdowana. Dokładnie tak samo pofałdowana jest kora mózgowa – zewnętrzna część mózgu.

I teraz ważna informacja: im większa grubość kory mózgowej i stopień jej pofałdowania, tym wyższą inteligencję posiada dany gatunek zwierzęcia. Potwierdzają to badania  naukowców z kanadyjskich uczelni: Montreal Neurological Institute i McGill University z 2009 r. To dzięki korze mózgowej człowiek jest najbardziej inteligentnym gatunkiem na ziemi. Dzięki niej między innymi mówimy, myślimy, zapamiętujemy, czujemy i wyrażamy emocje, czy wreszcie uczymy się. A lista jest jeszcze dłuższa.

Obok kory mózgowej warto również wspomnieć o tak zwanym mózgu gadzim, bez którego wyżej wymienione funkcje nie byłyby możliwe. Dlaczego? Zaraz udzielę odpowiedzi na to fundamentalne dla nauki pytanie. Mózg gadzi to pień mózgu i móżdżek. Tak jak pień drzewa dźwiga całe drzewo, tak pień mózgu dźwiga cały mózg. Najważniejsze jednak, że komórki pnia mózgu normują oddychanie, rytm serca i sen (dzięki płucom i sercu śpimy, a będąc wypoczętym nauka jest łatwiejsza).

Wracając do porównania z orzechem, grubość łupiny i skala jej pofałdowania ma wpływ na inteligencję.  Kora mózgowa i mózg gadzi sprawiają, że możemy się efektywnie uczyć. Jak wykorzystać te informacje w praktyce? Dbaj o jak największe urozmaicenie nauki, aby pobudzać różne części kory mózgowej (pisałem o tym tutaj). Dbaj również o swoje ciało i odpoczynek, bez którego nie ma nauki (jak to robić, dowiesz się tutaj). Nie zapomnij o najważniejszym: zjeść  7 orzechów włoskich codziennie rano.

Nadmiar może powodować wzdęcia lub nawet biegunki. No tak, ale po co? Po pierwsze, pomagają obniżyć poziom złego cholesterolu od 9 do 16% (dzięki kwasom tłuszczowym omega 3). Robiąc research do tego artykułu, najbardziej zaskoczyło mnie, że poprawiają pracę mózgu i zdolności kognitywne. Czyli jedząc orzechy, przynajmniej w teorii, nauka staje się łatwiejsza.

ps. znalazłem również ciekawe badanie pokazujące, że orzechy włoskie  były w stanie poprawić nastrój u zdrowych mężczyzn bez depresji. U kobiet nie zaobserwowano wpływu na nastrój. 

Bibliografia:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21241809

K. Nordengen, Mózg rządzi. Twój niezastąpiony narząd, Marginesy, Warszawa, 2018 p. 17-18

https://www.doz.pl/czytelnia/a14390-Orzechy_wloskie_pomagaja_zwalczac_wysokie_cisnienie
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5133056/

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, to zarejestruj się aby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach oraz metodach efektywnego uczenia się.
 •  

   

 •  

   

 • Nie ma jeszcze komentarzy

  Co o tym myślisz?

  Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *. Twój adres email nie zostanie opublikowany.