
Od dziś będę jadł 7 orzeszków rano o 7h07.
Co wspólnego z orzechami ma mózg? I dlaczego 7?
Orzech jest podobny nie tylko kształtem, ale również wyglądem powierzchni. Zwróćcie uwagę, że zewnętrzna warstwa orzecha jest trochę pofałdowana. Dokładnie tak samo pofałdowana jest kora mózgowa – zewnętrzna część mózgu.
I teraz ważna informacja: im większa grubość kory mózgowej i stopień jej pofałdowania, tym wyższą inteligencję posiada dany gatunek zwierzęcia. Potwierdzają to badania naukowców z kanadyjskich uczelni: Montreal Neurological Institute i McGill University z 2009 r. To dzięki korze mózgowej człowiek jest najbardziej inteligentnym gatunkiem na ziemi. Dzięki niej między innymi mówimy, myślimy, zapamiętujemy, czujemy i wyrażamy emocje, czy wreszcie uczymy się. A lista jest jeszcze dłuższa.
Obok kory mózgowej warto również wspomnieć o tak zwanym mózgu gadzim, bez którego wyżej wymienione funkcje nie byłyby możliwe. Dlaczego? Zaraz udzielę odpowiedzi na to fundamentalne dla nauki pytanie. Mózg gadzi to pień mózgu i móżdżek. Tak jak pień drzewa dźwiga całe drzewo, tak pień mózgu dźwiga cały mózg. Najważniejsze jednak, że komórki pnia mózgu normują oddychanie, rytm serca i sen (dzięki płucom i sercu śpimy, a będąc wypoczętym nauka jest łatwiejsza).
Wracając do porównania z orzechem, grubość łupiny i skala jej pofałdowania ma wpływ na inteligencję. Kora mózgowa i mózg gadzi sprawiają, że możemy się efektywnie uczyć. Jak wykorzystać te informacje w praktyce? Dbaj o jak największe urozmaicenie nauki, aby pobudzać różne części kory mózgowej (pisałem o tym tutaj). Dbaj również o swoje ciało i odpoczynek, bez którego nie ma nauki (jak to robić, dowiesz się tutaj). Nie zapomnij o najważniejszym: zjeść 7 orzechów włoskich codziennie rano.
Nadmiar może powodować wzdęcia lub nawet biegunki. No tak, ale po co? Po pierwsze, pomagają obniżyć poziom złego cholesterolu od 9 do 16% (dzięki kwasom tłuszczowym omega 3). Robiąc research do tego artykułu, najbardziej zaskoczyło mnie, że poprawiają pracę mózgu i zdolności kognitywne. Czyli jedząc orzechy, przynajmniej w teorii, nauka staje się łatwiejsza.
ps. znalazłem również ciekawe badanie pokazujące, że orzechy włoskie były w stanie poprawić nastrój u zdrowych mężczyzn bez depresji. U kobiet nie zaobserwowano wpływu na nastrój.
…
Bibliografia:
K. Nordengen, Mózg rządzi. Twój niezastąpiony narząd, Marginesy, Warszawa, 2018 p. 17-18
Paweł
14 lutego, 2021Witam. Zgadza się, orzechy to super food. Warto dodać, że wskazane jest i tutaj urozmaicenie. Orzechy włoskie są super, ale polecam także migdały (choć to w sumie nie do końca orzechy). Także orzechy brazylijskie są doskonałe, ale te trzeba jeść z dużym umiarem. Proponuję rytualne spożywanie jednej sztuki dziennie (są duże). Masło orzechowe też jest dobre, tylko koniecznie czyste, bez żadnych dodatków (po prostu zmielone orzechy). Pozdrawiam, Paweł
Michał Walasek
19 lutego, 2021Dzięki Paweł za to wskazanie rytualnego jedzenia 1 orzecha dziennie. Bardzo mi się podoba ten pomysł. Dlaczego uważasz, że migdały nie do końca są orzechami?
Paweł
22 lutego, 2021Potocznie to orzechy. Ale: migdały to nasiona migdałowca, a nie orzechy. Ale to w sumie takie czepianie się, jak ktoś powie kalorie, a ma na myśli kilokalorie 😉
Michał Walasek
23 lutego, 2021Panie Pawle, dzięki Panu się tego dowiedziałem. Warto wiedzieć. Dzięki:)