Czy warto studiować psychologię?

Warto.

Koniec wpisu.

No dobrze, żartowałem.

A poważnie – naprawdę warto. Pod pewnymi warunkami. Warto studiować KAŻDY kierunek, jeżeli temat studiów jest tym, co Cię naprawdę interesuje. Jeżeli jest Twoją pasją. Jeżeli jesteś w stanie poświęcić dużo czasu na zgłębienie wiedzy. Jeżeli chcesz poszerzać swoje horyzonty. Jeżeli naprawdę chcesz wiedzieć więcej i jeżeli czujesz, że to jest właśnie to, czym chcesz zajmować się w życiu.

Kluczowa jest motywacja

Istnieje coś, o czym musisz pamiętać, wybierając kierunek studiów, bez względu na to, czy będzie to psychologia, czy cokolwiek innego. Wybór studiów to wybór swojej drogi życiowej – przynajmniej na kilka najbliższych lat. Nie warto kierować się tu modą czy uzasadnieniem – ach, to takie ciekawe! KAŻDA dziedzina wiedzy jest ciekawa, a jednak każdej wybrać się nie da. Pomyśl, jaka ciekawa jest inżynieria genetyczna. A antropologia? Fizyka? Automatyka i robotyka? Nie bierzesz ich pod uwagę? Pewnie powiesz, że nie odpowiadają Twoim predyspozycjom, że są za trudne, albo że nie znajdziesz po nich pracy.

Ok. Być może tak jest. I ja Cię zachęcam, żebyś szczerze odpowiedział sobie na pytanie, dlaczego chcesz zostać psychologiem. Może lubisz rozmawiać z ludźmi, chętnie Ci się zwierzają, a Ty zawsze służysz im dobrą radą? Może czytasz poradniki motywacyjne i uważasz, że już sporo wiesz o tym, jak działa ludzka psyche? Może oczami wyobraźni widzisz siebie w czarnym swetrze, siedzącego w fotelu i wysłuchującego zwierzeń leżącego na kozetce pacjenta? A może po prostu liczysz na to, że psychologia pomoże Tobie samemu poradzić sobie z życiem?

Bądź dorosły – podejmuj dojrzałe decyzje

Nie chcę Cię zniechęcać, ale taka motywacja może okazać się niewystarczająca, żeby po pierwsze, przebrnąć przez cały cykl studiów, a po drugie – żeby być naprawdę doskonałym specjalistą. Kiedy decydujesz o tym, co będziesz robił w życiu, Twoja decyzja musi być przede wszystkim świadoma.

Musisz wiedzieć, że psychologia to nie tylko romantyczne zgłębianie zakamarków ludzkiej duszy. To przede wszystkim ogromna odpowiedzialność za tego człowieka, który zwróci się do Ciebie po pomoc. Odpowiedzialność, oparta na rzetelnej wiedzy. Na tomach opracowań naukowych. Na tysiącach badań statystycznych. To również stawienie czoła czyimś bólom, tragediom, lękom, demonom, sprawom czasami tak trudnym, że nie miałeś pojęcia, że w ogóle mogą istnieć.

Żeby być dobrym psychologiem, a tylko takim warto być, nie wystarczy chęć niesienia pomocy, empatia i wrażliwość na innego człowieka. Chociaż faktycznie, to warunki podstawowe. Oprócz tego konieczna jest jeszcze gotowość do nieustannego rozwoju i zgłębiania wiedzy. W każdym zawodzie, w którym pracujesz z ludźmi, musisz się ciągle rozwijać. Nadążać i za czasami, i za postępem naukowym.

A jak się miewa Twoja dusza?

Żeby być dobrym psychologiem, musisz też być osobą dojrzałą, silną i stabilną emocjonalnie. Nie możesz przenosić swoich problemów na relację z pacjentami i nie możesz traktować studiów jako własnej terapii. Nie tędy droga – jeżeli chcesz pomagać innym, to musisz być dla nich prawdziwą ostoją, a nie partnerem z grupy wsparcia.

Jeżeli zatem jesteś zdecydowany, żeby pracować jako psycholog, ale sam borykasz się z problemami, najpierw powinieneś je rozwiązać. Kiedy sam przejdziesz przez terapię, będzie to również sposób na bliższe zapoznanie się z zawodem. I jeśli okaże się, że po tym, jak pozbędziesz się własnych “demonów”, nadal (a może nawet bardziej) jesteś zainteresowany psychologią, to możesz zacząć zastanawiać się nad tym, co dokładnie chcesz studiować.

Dobierz sobie specjalizację

Na każdym właściwie uniwersytecie w kraju masz możliwość studiowania psychologii. Do tego nie tylko psychologii ogólnej, ale jej kilkudziesięciu specjalizacji. Przed dokonaniem wyboru warto zatem nieco poczytać, popytać, zorientować się, który konkretnie kierunek będzie dla Ciebie najlepszy. Wybór jest bardzo szeroki – od psychologii klinicznej, przez psychologię wychowawczą, rehabilitacyjną, społeczną, resocjalizacyjną, po psychologię organizacji albo rodziny. A to zaledwie niewielki ułamek możliwości. Warto zatem dobrze je rozważyć – może się na przykład okazać, że co prawda przeraża Cię psychologia penitencjarna, ale za to możesz się doskonale sprawdzić jako psycholog edukacji.

Czy da się wyżyć z psychologii?

Zależnie od specjalizacji, różne są również perspektywy zatrudnienia. Absolwent psychologii może pracować jako psycholog szkolny, ale też jako psychoterapeuta, specjalista do spraw zachowań konsumenckich, negocjator czy doradca personalny. Oczywiste jest, że zarobki coacha biznesowego będą znacznie wyższe niż psychologa w budżetówce. Statystyki wynagrodzeń podają, że średnio psycholog w Polsce zarabia około 2 500 zł. netto. Ja radzę jednak, żebyś nie dokonywał wyboru, opierając się jedynie na perspektywach finansowych. Psycholog, tak samo jak lekarz czy nauczyciel, musi lubić to, co robi. Inaczej to strata czasu. Jeżeli praca będzie Twoją pasją, jeżeli będziesz specjalistą w swojej dziedzinie i będziesz naprawdę dobry, zawsze będziesz w stanie znaleźć świetną pracę za równie dobre pieniądze.

Psychologia jest od lat modnym i popularnym kierunkiem studiów. Przewiduje się, że przepełniony technologią i zabiegany świat coraz bardziej będzie potrzebował specjalistów z obszaru umiejętności miękkich. Na razie obserwujemy prawdziwy wysyp samozwańczych “coachów” i “psychologów”. Jako nauczyciel, nigdy nie chciałbym współpracować z kimś takim.
Jeśli jednak jesteś fajnym, otwartym na innych, empatycznym człowiekiem; lubisz się uczyć i jesteś ciekawy świata; jeżeli jesteś gotowy pomagać innym i ciągle poszerzać swoje horyzonty – w takim wypadku z całego serca zachęcam Cię do studiowania psychologii. W coraz bardziej zwariowanym świecie potrzeba nam prawdziwych specjalistów, lekarzy dusz z powołania.

signature

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, to zarejestruj się aby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach oraz metodach efektywnego uczenia się.
 •  

   

 •  

   

 • Nie ma jeszcze komentarzy

  Co o tym myślisz?

  Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *. Twój adres email nie zostanie opublikowany.