MATURA 2022

    Jak dobrze przygotować się do matury?

     

    Matura zbliża się wielkimi krokami. Jeszcze trzy miesiące. Jak dobrze przygotować się do egzaminów?

    Wyobrażam sobie, Drogi Maturzysto, że jesteś jak sportowiec, który przez ostatni rok ćwiczył, aby osiągnąć najwyższą formę w maju. Jako trener pływania chcę Ci powiedzieć, że na miesiąc przed głównymi zawodami dokonuje się odpuszczania, czyli gwałtownie zmniejsza się intensywność treningu na rzec krótkich zadań podtrzymujących formę i odpoczynku. Takie odpuszczanie sprawia, że zawodnik w maju będzie wypoczęty i w pełni formy.

    Najważniejsze zasady szykowania się do egzaminu

    Oto kilka najważniejszych zasad dotyczących odpuszczania i szykowania się do osiągnięcia szczytu Twojej formy w maju:

    1. W tym tygodniu rozwiąż jeden arkusz, który był na egzaminie rok temu lub wcześniej. Niech zadania otwarte sprawdzi Twój nauczyciel (robi to rzetelnie) i przeanalizuj, które typy ćwiczeń sprawiają Ci problemy.

    2. Prześledź treść zadań z ostatnich 5 lat, aby zobaczyć najważniejsze zagadnienia, które co roku pojawiają się na egzaminie (np.  na językach zawsze są m.in. strona bierna, okresy warunkowe, mowa zależna, itd.)

    3. Przeanalizuj klucze maturalne razem z zasadami oceniania z ostatnich 3 lat, aby wiedzieć, jak odpowiadać.

    Te pierwsze trzy punkty mają posłużyć za szkielet Twojej pracy w najbliższych tygodniach.

    4.Rozplanuj sobie dokładnie czas pracy, wyznaczając godziny nauki i odpoczynku. TO JEST BARDZO WAŻNE. Pamiętaj, że w tym okresie odpuszczamy – liczy się nie ilość, a jakość. Zachęcam do wspólnej nauki z kumplem/kumpelką. Bądź dobrej myśli, zaraź się pozytywnym myśleniem (przeczytaj pierwszy post na tym blogu jak się nim zarazić).

    4. Rób głównie arkusze egzaminacyjne.

    5. Poza arkuszami maturalnymi powtarzaj zagadnienia, z którymi masz problem i rozwiązuj problematyczne typy zadań (ujawnione podczas analizy Twojej pracy w punkcie 1 i 2).

    Uwaga, powtarzaj pobieżnie zagadnienia, które znasz, skanuj je, aby mieć z nimi kontakt.

    6. Dużo odpoczywaj, zachowaj równowagę pomiędzy nauką a odpoczynkiem. Na każde 3 godziny nauki przeznacz minimalnie 40 minut przerwy, a na każdą godzinę minimalnie 6 minut przerwy.

    Odpoczynkiem powinna być albo drzemka (nie więcej niż 26 minut w ramach jednego bloku 3 godzinnej nauki), albo aktywny wypoczynek (spacer, rozmowa z kimś – ale nie o nauce).

    7. Rozmawiaj z Twoim przyjacielem lub Twoją przyjaciółką o lękach dotyczących egzaminu. Pomoże Ci to zachować pozytywne myślenie.

    8. Stosuj urozmaicone metody powtarzania (przeczytaj o tym drugi post na tym blogu).

    9. Na koniec cenna rada od jednej zdolnej uczennicy (która dostała się w tym roku na medycynę): „Nie panikować, tylko zrobić jak najlepiej tyle, ile się zdąży” i „wysypiać się”.

    Ponadto, JEŻELI ARTYKUŁ SIĘ PODOBAŁ MOŻESZ polubić nasz fb fanpage:

    https://www.facebook.com/wnauce


    .

    Podobał Ci się ten artykuł?

    Jeśli tak, to zarejestruj się aby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach oraz metodach efektywnego uczenia się.
  •  

     

  •  

     

  • Nie ma jeszcze komentarzy

    Co o tym myślisz?

    Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *. Twój adres email nie zostanie opublikowany.