FAŁSZYWIE POCZĄTKUJĄCY, czyli wieczny uczeń języka obcego 

  Są takie osoby, które marzą o nauce języka obcego. Podchodzą do tematu jeden raz, drugi… I nadal brak efektu.
  Ile razy miałeś taką sytuację? Odnajdujesz siebie w tym schemacie? Stawiam te pytania ponieważ może się okazać, że jesteś wiecznym uczniem języka francuskiego. Uczysz się, przerywasz naukę, uczysz
  i znowu przerywasz. Chcę cię uspokoić – wielu uczniów tak ma.

  On niby zna francuski…
  W nauczaniu takie osoby są nazywane fałszywie początkującymi.
  Ilu ja już takich spotkałem jako lektor językowy! Fałszywie początkujący przychodzi na mój kurs językowy, który zaczynamy od podstaw. Jestem zaskoczony jego tempem nauki i znajomości bazowych zasad języka francuskiego! No ale przecież to już jego piąty kurs. Poza tym miał francuski w szkole – z beznadziejnym nauczycielem, ale miał.

  W czym więc problem?
  Chce, ale coś mu nie pozwala. Niestety, im dalej idziemy w materiał, okazuje się, że z dotychczas zdobytej przez niego wiedzy nic nie wynika.
  ”Fałszywie początkujący uczeń zaczyna kolejny kurs francuskiego i po jakimś czasie go rzuca… z przyczyn tylko jemu (lub jej) wiadomych”.

  Wyobrażam sobie co taka osoba musi czuć: zdemotywowanie, zniechęcenie, irytację, złość na siebie. Jestem przekonany, że ponawiając naukę, taki uczeń naprawdę chce się nauczyć. Ma dobre intencje. Tylko jest coś, co autentycznie przeszkadza w efektywnej nauce. Co to może być?

  Co kieruje fałszywie początkującymi?
  Przyczyny szybkiej rezygnacji z nauki mogą być następujące:

  • przepracowanie,
  • złe nawyki uczenia się,
  • nadmierne oczekiwania wobec siebie,
  • perfekcjonizm,
  • problemy w życiu prywatnym.

  Czy jest nadzieja dla wiecznego ucznia…?
  Jeżeli jesteś fałszywie początkującym uczniem, to dobrze, że na mnie trafiłeś/trafiłaś. Skutecznie uczę również takie osoby. Okazuje się, że jestem dla nich nie tylko nauczycielem, ale również coachem – pracujemy nad znalezieniem powodów takiego stanu rzeczy i ich rozwiązaniem.

  Czasami odsyłam takie osoby do psychologa i mówię: odpuść francuski i napraw najpierw swoje życie prywatne. A czasami mówię po prostu: odpocznij nieco i zjedz truskawkę 🙂

  Nabranie dystansu i odpoczynek zdecydowanie pomaga, obie rzeczy są dobrym prognostykiem na zerwanie z syndromem wiecznie początkującego. Będę o tym pisał w przyszłości.

  A na koniec mam do Ciebie pytanie. Co Ci utrudnia najbardziej naukę francuskiego? Jaki czynnik?

  Na dobry początek: mam dla Ciebie prezent.
  To bezpłatna lekcja językowa (rewelacyjne VIDEO +PDF) dla każdego, kto chce rozpocząć przygodę z językiem francuskim. Po prostu must have! Dlaczego?
  Moja pierwsza lekcja francuskiego to nie tylko dawka wiedzy, ale przede wszystkim rozrywka, która zmusi twój umysł do działania tak, że nowe informacje same wejdą do głowy!
  Przekonaj się – z przyjemnością dam ci do niej darmowy dostęp.

  Jeśli chcesz dać sobie kolejną szansę, pobierz moją darmową lekcję francuskiego. Znajdziesz ją tutaj.

  Podobał Ci się ten artykuł?

  Jeśli tak, to zarejestruj się aby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach oraz metodach efektywnego uczenia się.
 •  

   

 •  

   

 • 2 Responses
  • Jarek
   29 listopada, 2020

   A czy skuteczna nauka innych języków polega na tych samych zasadach? Szukam dobrego sposobu na Włoski (znam już Angielski)…

  Co o tym myślisz?

  Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *. Twój adres email nie zostanie opublikowany.