W tym artykule dowiesz się:
- czym jest przyjemność
- na czym polega teoria Becka
- jak ta teoria może pomóc w uczeniu się słówek dla przyjemności
Praca, nauka, niedospanie, brak wolnej przestrzeni dla siebie – ciągłe zmęczenie. Praktycznie nie mam czasu wolnego, a i tak dołożyłem/am sobie ostatnio kurs hiszpańskiego od podstaw i 4 treningi w tygodniu do maratonu. No i oczywiście każdego dnia dochodzi do tego nauka 20 słówek.
Mówisz: “Nie, nie chcę już powtarzać tych chol… słówek- nie sprawia mi to przyjemności.” Doskonale Cię rozumiem.
Nauka słówek to nudne i męczące
Jako licealista miałem bardzo wiele aktywności oraz ograniczony czas wolny. W drugiej klasie liceum, obok codziennej nauki z przedmiotów szkolnych i wyczynowego trenowania pływania, postanowiłem sobie, że będę się uczył 200 słówek francuskich tygodniowo. I rzeczywiście robiłem tak przez cały rok. Tylko jakim kosztem. Męczyłem się, wręcz zmuszałem się do wykuwania, więc nie było mowy o jakiejkolwiek przyjemności z nauki. Co więcej, czułem coraz większą frustrację, ponieważ po 4 tygodniach przerwy od momentu ostatniego powtarzania pamiętałem tylko 15% słówek.
STOP
Jako osoba, która przeszła trudną drogę odkrywania najlepszych metod nauki słówek, mówię Tobie stanowczo: “nie idź tą drogą wkuwania i zniechęcenia”. Proponuję Ci inną perspektywę: uczenie się dla przyjemności.
Czym jest przyjemność?
To akurat doskonale wiemy, ale przytoczę Ci dla przypomnienia, jak ten stan definiuje słownik języka polskiego PWN (podaj dokładną red.), który twierdzi, że przyjemność to:
1. «miłe wrażenie wywołane dodatnimi bodźcami, uczucie zadowolenia»
2. «to, co wywołuje uczucie zadowolenia, sprawia miłe wrażenie, dostarcza przyjemnych doznań»
A Ty czerpiesz przyjemność?
I tu zadam Tobie, Drogi Czytelniku, następujące pytania:
Czy ta nauka słówek sprawia Tobie satysfakcję? Czy cieszysz się z tego, że się uczysz słówek albo się ich nauczyłeś?
Jeżeli tak, to super – możesz nie czytać dalej. Jeżeli jednak nie, to zachęcam Cię do przeczytania kolejnych 6 paragrafów, ot tak, dla przyjemności 🙂
Jak zatem zacząć czerpać przyjemność?
Jak mawiają psycholodzy, początkiem każdej zmiany jest nasza głowa, a dokładniej myśl, która się w niej rodzi. Gdy siadamy do nauki słówek najczęściej pojawia się w naszej głowie myśl: nie, znowu nauka/ nie chce mi się itd… Wtedy faktycznie Ci się chce i jesteś zdemotywowany na samą myśl o wkuwaniu na pamięć kolejnych zwrotów czy wyrażeń.
Jak więc może nam pomóc teoria poznawcza Becka?
Najpierw wyjaśnię, czym owa teoria w ogóle jest. A mianowicie mówi w dużym uproszczeniu, że nasze myśli są związane z naszymi uczuciami. Jeżeli czuję zniechęcenie wobec samego procesu uczenia się, to automatycznie za takim uczuciem pojawiają się myśli wymienione w poprzednim akapicie. I teraz najlepsze.
Ten amerykański psychiatra z Uniwersytetu Pensylwanii mówi nam, że możemy zmienić nasze nastawienie do procesu uczenia się poprzez zmianę myśli. Samych uczuć nie jesteś jednak w stanie zmienić. Zatem nie mogę usunąć tego poczucia zniechęcenia w mojej głowie dotyczącego nauki tych chol*** słówek. Ale… mogę jednak zmienić myśl, która jest “zrodzona” przez to uczucie.
Zmień perspektywę, która się rodzi w Twojej głowie na inną pozytywną. Zamiast tych negatywnych myśli: “nie, znowu nauka / nie chce mi się”, itd., zacznij analizować korzyści płynące z poznania nowych wyrażeń: “fajnie, że znowu będę mógł się nauczyć słówek”. “będę potrafił/a kolejny język”, “uczę się słówek z przyjemności;p o prostu to lubię” , uczę się tych słówek bo wiem, że w przyszłości mi się przydadzą”. Korzyści jest pełno, spróbuj znaleźć ich więcej sam.
Taka zmiana monologu wewnętrznego na początku może wydawać się bezcelowa i tutaj pewnie powiesz: “przecież próbowałem/am tyle razy uczyć się efektywnie”. Jednak nie do końca. Według psychologii motywacji, nabywanie nowej umiejętności trwa zazwyczaj 3-4 miesiące. Dzięki takiej zamianie nastawienia, jesteś w stanie odzyskać przyjemność uczenia się. Co więcej, może się ona pojawić dużo szybciej.
Może zatem warto spróbować zastosować teorię, którą proponuje Beck. Na początek tylko przez 3 miesiące i sprawdzić, jakie efekty przynosi. Nic nie tracisz, a możesz tylko zyskać.
Zakończę swoje wywiady na temat przyjemności dość górnolotnie:
Zmień myśli, a zmienisz swoje życie.
a przynajmniej swoje podejście do nauki słówek.
ps.
w tym artykule nie skupiam się na zasadności uczenia się 200 słówek na 1 kartkówkę w jeden dzień ani metodach uczenia się. Celem artykułu jest pokazanie, jak zmienić swoje podejście do nauki słówek.
Co myślisz o teorii Becka? Napisz koniecznie poniżej czy ją zaczniesz stosować na próbę.?
Po więcej info w zakresie zmiany swojego myślenia zapraszam do tych artykułów:
Więcej info o teorii Becka:
http://www.psychologia.net.pl/artykul.php?level=386
Bibliografia:
Terapia poznawczo-behawioralna : podstawy i zagadnienia szczegółowe / Judith S. Beck ; z przedm. Aarona T. Becka ; tł. Małgorzata Cierpisz, Robert Andruszko
https://sjp.pwn.pl/sjp/przyjemnosc;2512103.html
http://www.psychologia.net.pl/artykul.php?level=386
Co o tym myślisz?