Surfowanie po Internecie w obcym języku, ćwiczenia z piosenkami, aplikacje mobilne, programy YouTube, sieci społecznościowe to tylko niektóre ze sposobów, które pomagają w nauce języków obcych.
Angielski śpiewająco?
Strona internetowa Lyrics Training oferuje naukę angielskiego z piosenkami. Platforma jest bardzo łatwa w użyciu i oferuje wiele opcji dodatkowych. Wystarczy wybrać ulubioną piosenkę: na platformie są dostępne najnowsze utwory, a także klasyczne hity wszechczasów. Po każdym zdaniu muzyka na moment zatrzymuje się i masz czas, aby wypełnić luki w zdaniu słowami, które udało Ci się zrozumieć.
Ponadto Lyrics Training pomaga wybierać utwory według trudności, w zależności od poziomu znajomości języka angielskiego: początkujący, średniozaawansowany, zaawansowany i ekspert. Na poziomie początkującym musisz wypełnić tylko kilka słów, około 10% całej piosenki, trudniejsze teksty mają bardziej zaawansowane słownictwo, mocniejszy akcent, a utwory zazwyczaj są szybsze.
Do najciekawszych funkcji Lyrics Training należy karaoke na różnych poziomach trudności oraz możliwość rywalizacji. Można konkurować z innymi użytkownikami z całego świata lub z Polski albo rzucić wyzwanie znajomym. System generuje również historię aktywności, co ułatwia śledzenie postępów, a także sugeruje potrzebę przejścia na wyższy poziom zaawansowania. Strona oferuje również naukę hiszpańskiego, portugalskiego, francuskiego, włoskiego, niemieckiego, holenderskiego, japońskiego, tureckiego, szwedzkiego, fińskiego i katalońskiego i polskiego.
Język obcy w życiu codziennym
Świetnym sposobem na przyzwyczajenie się do danego języka i oswojenie ze słownictwem codziennym jest wprowadzenie go do różnych aspektów życia. Możesz na przykład zmienić język w telefonie na ten, którego się uczysz. Wybierz zagraniczne radio internetowe, żeby osłuchiwać się z językiem podczas podróży do pracy.
Słuchanie wiadomości to świetny sposób na osłuchanie się z żywym językiem, jednocześnie śledząc bieżące wydarzenia na świecie. News In Levels to warta uwagi strona internetowa, na której możesz słuchać wiadomości dostosowanych do Twojego poziomu angielskiego (trzy poziomy trudności). Jednocześnie w dolnej części ekranu pojawiają się stosowne napisy, które w opisowy sposób wyjaśniają trudniejsze słowa. News in Levels to aplikacja do poprawy znajomości angielskiego w naturalny i szybki sposób. W artykułach użyto słów, które są najczęściej używane w języku angielskim. Każdy tekst dostępny jest na 3 poziomach. Poziom 1 zawiera 1000 trudniejszych słów, Poziom 2 – 2000, a Poziom 3 – 3000, które są powtarzane kilkukrotnie.
Możesz również poszukać programu na YouTube, który najbardziej przypadnie Ci do gustu. Jednym z kanałów wartych uwagi dla osób szczególnie zainteresowanych akcentem brytyjskim jest Speak English with Misterduncan. Nauczyciel ma ponad 61 milionów wyświetleń swoich filmików, które zaczął publikować w 2006 roku. Misterduncan jest pasjonatem angielskiego, słynie ze świetnego poczucia humoru. Jego filmy obejmują bieżące i biznesowe tematy, ale także ciekawostki, takie jak podróże po Azji.
Aplikacje do nauki języków obcych
Telefony komórkowe służą obecnie do wszystkiego. Przy użycia smartfona robimy zakupy, wysyłamy przelewy, nawiązujemy znajomości. Telefon może być również dodatkową pomocą do nauki języków obcych. Na rynku istnieje ogromna ilość aplikacji, które umożliwiają łatwą naukę różnych języków. Oto trzy, zdecydowanie warte uwagi:
Lingbe
Aplikacja dla osób, które znają już podstawy angielskiego i chcą ćwiczyć wymowę, poprzez rozmowy telefoniczne z nieznajomymi z dowolnego miejsca na świecie. Pomysł jest prosty: jeśli jesteś Polakiem i odbierzesz połączenie od osoby, która chce poćwiczyć polski, zarabiasz lingos – wirtualną walutę, którą następnie zapłacisz za połączenia z osobami, które znają język, którego to Ty chcesz się nauczyć. Możesz także zarobić lingosy, oglądając reklamy lub wykonując dodatkowe zadania, wysyłane przez aplikację. Lingosy motywują do dodatkowych zadań, gdyż po zebraniu odpowiedniej ilości można wymienić je na kredyty przyspieszające naukę.
Duolingo
Absolutny przebój. Duolingo może pochwalić się całkowicie darmową platformą do nauki języków, która stała się najpopularniejszą formą nauki online (możesz uczyć się angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego francuskiego i wielu innych języków). Obecnie ma ponad 120 milionów zarejestrowanych użytkowników.
Po zainstalowaniu aplikacji, możesz zacząć naukę wybranego języka od zera lub przystąpić do testu ewaluacyjnego. Po rozpoczęciu będziesz przechodzić kolejne poziomy, uporządkowane według tematów. Na przykład na poziomie trzecim języka angielskiego pojawią się tematy związane z podróżami i wizytą w restauracji. Dopiero po przejściu danego poziomu będziesz mógł uzyskać dostęp do bardziej zaawansowanych modułów.
Aplikacja uczy poprzez zabawę i wielokrotne powtórki. Za rozwiązanie ciekawych ćwiczeń otrzymujemy punkty, dzięki którym możemy przejść na wyższe poziomy, podobnie jak w grach komputerowych. Fajną funkcją jest możliwość współzawodnictwa ze znajomymi o ilość punktów (wygrywa ten, kto zdobył więcej punktów danego dnia lub w skali miesiąca). Duolingo prowadzi rejestr aktywności użytkownika: mierzy poziom biegłości językowej, ale także generuje cele, które powinieneś osiągnąć każdego dnia i motywuje, aby Twój entuzjazm się nie zmniejszył. Aplikacja oferuje również możliwość dzielenia się postępami w sieciach społecznościowych.
Busuu
Ponad 80 milionów użytkowników na całym świecie, języki używane w różnych krajach na wszystkich kontynentach, szczególny interfejs. Busuu to praktycznie sieć społecznościowa do nauki języków, posiada funkcję zwracania się o pomoc do rodzimych użytkowników języka w celu oceny lub korekty zdań językowych, możesz wyszukiwać znajomych, którzy również korzystają z Busuu i skorzystać z ich pomocy w wykonaniu określonych ćwiczeń.
Wersja premium oferuje dostęp do dodatkowych zagadnień gramatycznych i słownictwa i modeli oficjalnych certyfikatów McGraw-Hill Education. Można również tworzyć spersonalizowane plany nauki, pobierać lekcje do ćwiczeń offline i rozwiązywać wątpliwości ze specjalnie dedykowanym native speakerem. Na podobnej zasadzie działa również aplikacja SuperMemo.
Wykorzystanie nowoczesnych technologii do nauki języków obcych ma ogromne zalety. Jest to nauka żywa, elastyczna, uczysz się we własnym tempie. Nie grozi Ci nuda, większość metod oznacza rozrywkę, co wzmaga motywację do nauki. Możesz uczyć się z dowolnego miejsca, a nauka w większości przypadków jest darmowa. Niestety są to jednocześnie bardzo zautomatyzowane zasoby i przy niewielkim stopniu dostosowywania do potrzeb indywidualnych. Wymagają pewnej kreatywności i samozaparcia. Dlatego też najlepszym sposobem będzie skorzystanie z klasycznych metod nauki i uzupełnienie ich nowoczesnymi środkami.
Co o tym myślisz?