Jak szybko nauczyć się języka francuskiego?

  Francuski to przepiękny język, kojarzący się z miłością, romantycznością, elokwencją, erudycją, inteligencją. Jeden z 3 najważniejszych języków w strukturach Unii Europejskiej, 21. język świata, język którym mówiono na warszawskich salonach w latach 1807–1815.  Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego przez firmę Sedlak & Sedlak, osoby znające język angielski zarabiają średnio 5 670 zł., a język francuski – 5 645 zł. Jest jeszcze wiele innych powodów, dla których warto się nauczyć francuskiego. Stawiam sobie za ambitny cel pokazać Tobie, drogi czytelniku, że możliwe jest nauczyć się francuskiego bardzo szybko – w 3 miesiące. Przyjrzymy się procesowi uczenia się z nauczycielem, jak i bez niego.

  Z nauczycielem nauczysz się szybciej

  Michał Walasek

  Uwaga, nauka z nauczycielem jest 3x szybsza – nauczyciel wie, jak usystematyzować naukę, jest dla Ciebie motywacją zewnętrzną, daje wartościową pracę domową, a także na bieżąco poprawia Twoje błędy (co znacznie przyśpiesza naukę), a także potrafi szybko odpowiedzieć na nurtujące Cię pytania językowe. Jeżeli nie masz dużo kasy, warto uczyć się ze studentem, który jest gotowy pracować już od 15zł/h.

  Nauczyciela najszybciej znajdziesz na portalach internetowych:

  1. polskich:
  2. albo zagranicznych – z ceną już od 4$ za 1h

  Fonetyka języka francuskiego

  Bardzo charakterystyczna dla języka francuskiego jest fonetyka, która od początku nauki zachwyca brzmieniem i jednocześnie przeraża – słowa długie w pisowni czyta się często dwa razy krócej,  np. “est-ce que” (oznaczające “czy”) czyta się /esky/. Okazuje się, że czytanie po francusku jest dwa razy łatwiejsze niż w języku angielskim ponieważ jego fonetyka zawiera około 50 zasad wymowy, których znajomość pozwala bez problemu opanować czytanie. Nauczyciel nauczy, jak bezboleśnie opanować te zasady, odpowiednio je dawkując.

  Jeżeli jednak nie masz możliwości pracy z nauczycielem, podstawowe zasady czytania znajdziesz np. na stronie francuski.6ka.pl.

  Zasad czytania uczę również w swoim autorskim kursie “Podstawy francuskiego w 9 tygodni” – poczytaj więcej o nim TUTAJ

  Ogromną rolę w nauce odgrywa osłuchanie się z językiem. Kup lub znajdź w internecie pliki mp3 (na początek wybierz coś łatwego – piosenki czy bajki dla dzieci) i słuchaj w każdej wolnej chwili. Do tłumaczenia słówek wykorzystaj dowolny słownik internetowy – w sieci jest ich całe mnóstwo. W ostateczności możesz skorzystać z Google Translatora.

  Praktyczne porady szybkiej nauki języka francuskiego

  Cały czas rozważamy nauczenie się języka Balzaca w 3 miesiące; jest to możliwe, ale tylko jeżeli będziesz pracował systematycznie każdego dnia. Oto parę praktycznych sugestii do codziennej pracy:

  1. Postaraj się precyzyjnie określić cel nauki, realnym celem jest  osiągnięcie komunikatywności na poziomie A2 (min. czas nauki 90h) lub poziomie B1 (min. czas nauki 180h). Ten czas jest oczywiście dla każdego ucznia różny, podałem czas uśredniony.
  2. Pracuj każdego dnia przez min. 2-4 godziny. Mamy tylko 3 miesiące, a więc około 90h nauki do “wysiedzenia” (przy założeniu, że uczysz się samodzielnie każdego dnia przez 2h i masz 1h dziennie z lektorem).  Uczciwa i solidna trzymiesięczna praca obejmująca 90h nauki gwarantuje sukces.
  3. Jeżeli będziesz pracować przez 2h dziennie, koniecznie rozbij tę naukę na dwa godzinne bloki: rano i wieczorem. Twój mózg jest wygodny, nie lubi się przegrzewać (i tak się będzie przegrzewał natłokiem informacji), a lubi odpoczynek. Dzięki co najmniej 6h przerwie między blokami, jest w stanie przetworzyć (tzn. przyswoić) uczony materiał.
  4. Koniecznie odpoczywaj  – stosuj od 15 do 33 minut dobrego odpoczynku między blokami (zdrzemnij się, poleż albo wyjdź na dotleniający spacer).
  5. Zabieraj ze sobą materiały do nauki wszędzie, gdzie będziesz miał trochę wolnego (nawet krótkie chwile na naukę, np. w czasie dojazdu do pracy).
  6. Przygotuj tygodniowy plan nauki ze stałymi godzinami pracy nad językiem, uwzględniając przy tym lekcje z nauczycielem (które są nie do ruszenia). Jeżeli jesteś zmuszony zrezygnować z 1h nauki, koniecznie przenieść ją na inną porę dnia lub na inny dzień. ALE WSZYSTKIE GODZINY USTALONE TYGODNIOWO TRZEBA WYSIEDZIEĆ
  7. Brakuje Ci chęci do nauki? Dowiedz się jak się zmotywować.

  Przykładowy plan nauki francuskiego

  1. W tych ustalonych godzinach pracy możesz też wziąć pod uwagę czas spędzony w autobusie. Jeżeli uczysz się przez 40 min. podczas drogi do pracy, to pozostaje ci do zrobienia jeszcze tylko 1h 20.
  2. Warto mieć jeden dzień przerwy od francuskiego, żeby odsapnąć.
  3. Nie traktuj nauki jako niemiłego obowiązku, ale jako fantastyczną 3-miesięczną przygodę, która poszerzy Twoje horyzonty. Warto wykorzystywać lekkie formy nauki (np. nauka alfabetu z piosenki)
  4. Spróbuj mówić do siebie po francusku, używać w myślach nowo nauczonych słówek i wyrażeń.
  5. Słuchaj, oglądaj, czytaj – łap każdą okazję, żeby chociaż na chwilę „zanurzyć się” w języku, którego się uczysz. Nie próbuj zrozumieć wszystkiego, to przyjdzie z czasem
  6. Warto korzystać z motywacji KILERA – umów się z asertywnym znajomym, że uczysz się np. przez 6 dni po 1 godzinie dziennie. Jeżeli choć raz nie wywiążesz się z tego zobowiązania, to musisz w konsekwencji coś zrobić. U dziewczyn świetnie działa konsekwencja ścięcia włosów. Mam uczennicę Gosię. Gosia nie lubi się uczyć.  Ustaliliśmy, że będzie siedziała 6 dni w tygodniu nad nauką po jednej godzinie dziennie. Jeżeli raz tego nie wykona, skróci czas choćby do 55 minut, to ścina włosy. Zgodziła się na taką konsekwencję, pracuje już 3. miesiąc według ustalonego planu i ciągle ma długie włosy. To działa doskonale.

  Narzędzia wspierające naukę francuskiego (z nauczycielem lub samodzielną)

  Supermemo

  Kurs do nauki francuskiego w Aplikacji Supermemo kosztuje zaledwie 59 zł. (dostępna w wersji na PC i na telefony, a także jako platforma do nauki w przeglądarce) zawiera słówka do dialogów, dialogi oparte na tych słówkach, po dialogach mamy część gramatyczną, a następnie ćwiczenia gramatyczne z słówkami wprowadzonymi na początku lekcji.

  Program ten zawiera inteligentny algorytm systemu powtórek, który czuwa nad regularnym powtarzaniem ćwiczonego już przez nas materiału. Algorytm działa następująco: każdy przykład z danego ćwiczenia jest oceniany przez ucznia w skali: wiem, wiem słabo i nie wiem. Jeżeli zaznaczę, że wiem, to przykład ten powróci do powtórzenia za 5 dni, następnie za 10 dni i w końcu za 15 dni. Jeżeli zaznaczę “nie wiem”, to przykład ten powróci do powtórzenia jutro, następnie za 3 dni, za 5 dni i tak dalej. Jeżeli po pięciu dniach znowu uznam, że danego słowa nie znam, to wróci ono następnie za 1 dzień, 3 dni i tak w nieskończoność. Autorzy tego systemu zaznaczają, że interwały powtórek są specjalnie wyliczane dla każdego uczącego się na podstawie historii jego nauki. Algorytm jest inteligentny: jeżeli widzi, że nauczyłem się tego słówka, to po pewnym czasie pojawia się coraz rzadziej.

  Duolingo

  Duolingo jest nowatorską aplikacją na telefony służącą do uczenia się przez zabawę. Zawiera różne ciekawe ćwiczenia, za których rozwiązywanie otrzymujemy punkty. Możesz zdobywać wyższe poziomy, podobnie jak w grach komputerowych. Fajną funkcją jest możliwość współzawodnictwa ze znajomymi o ilość punktów (wygrywa ten, kto zdobył więcej punktów danego dnia lub w skali miesiąca).Ta aplikacja jest ciekawym dodatkiem do powtarzania tego, czego już się nauczyliśmy na lekcji lub do utrzymywania codziennego kontaktu z językiem. Nowe ćwiczenia pozwalają też odkrywać nowe słówka i są szansą na to, że je zapamiętamy.

  Jak uprzyjemnić naukę języka francuskiego?

  Wieczory francuskie: w Warszawie są spotkania cotygodniowe w umówionym miejscu, w których biorą udział osoby mówiące po francusku lub dopiero się uczące (wydarzenie cykliczne na facebooku). Spotkanie takie trwa co najmniej 3h, każdy może przyjść i wyjść w dowolnym momencie. Nikt nie ocenia znajomości języka, ważna jest po prostu chęć spotkania się i porozmawiania w tym języku.

  Takie spotkania pomagają w nabieraniu pewności językowej i przełamywaniu lęku przed mówieniem. Panuje tam bardzo miła atmosfera.

  Na potwierdzenie moich słów przytoczę kilka opinii po takim spotkaniu:

  “Dużo fajnych ludzi, z którymi można potrenować swój francuski; au revoir!”

  “Wspaniałe, otwarte, bezinteresowne towarzystwo na poziomie.”

  Być może takie wydarzenie organizowane jest również w twojej miejscowości, a jeżeli nie, to może sam je założysz?

  Przykładowe spotkanie znajdziesz tutaj.

  Można też znaleźć sobie partnera do rozmowy, osobę, która zna francuski i będzie ci pomagała w mówieniu. Ty w zamian będziesz ją uczyć innego języka obcego, który znasz albo nawet polskiego (sam kiedyś uczyłem Włocha języka polskiego, a on mnie uczył włoskiego). Taka forma współpracy znana jest jako “język za język” i jest dostępna na stronach takich jak Scrabbin, Gumtree czy Ang.pl.

  Czy jest możliwe, żeby samodzielne nauczyć się francuskiego?

  Znam przykłady ludzi, którzy uczyli się sami i osiągnęli poziom średniozaawansowany. Jednak wszystkie te osoby nauczyły się już wcześniej innego języka obcego i wiedziały, jak się uczyć i jakie metody w ich przypadku są skuteczne. Byli przy tym przez cały czas zmotywowani. Ja sam często mam słomiany zapał (może nie do języków, ale na pewno do przedmiotów ścisłych) i właśnie nauczyciel jest dla mnie tym czynnikiem zewnętrznie motywującym.

  Jeżeli uczysz się sam, to zakładam, że jesteś dostatecznie zmotywowany do systematycznej pracy. Jeżeli jednak nie, to warto wykorzystać motywację KILERA – umów się z asertywnym znajomym, że uczysz się np. przez 6 dni po 1 godzinie dziennie. Jeżeli choć raz nie wywiążesz się z tego zobowiązania, to musisz w konsekwencji coś zrobić, zaakceptować “karę”.

  Nie chce Ci się? Dowiedz się jak pokonać lenistwo w nauce.

  Podobał Ci się artykuł?

  Jeżli tak to, mam dobrą wiadomość. Stworzyłem interaktywny kurs w oparciu o moje całe doświadczenie nauczycielskie:  Podstawy francuskiego w 9 tygodni. Dowiedz się o nim więcej klikając w ten link: https://wnauce.pl/produkt/pakiet-srebrny/ (TERAZ TANIEJ O 40%)

  Opis kursu:

  Kurs zawiera 12 lekcji video oraz ebook (85 stron napakowanych konkretną wiedzą!) – 12 rozdziałów, w których znajdziesz rozszerzenie treści omówionej w filmach, a także:

  • Narzędzia i techniki uczenia się języków (m.in. metody i aplikacje)
  • Zasady wymowy / fonetykę francuską
  • Przystępnie wytłumaczoną gramatykę
  • Dobre linki – linki do stron ułatwiających naukę francuskiego
  • Ciekawostki o Francji i języku francuskim
  • Słownictwo – podsumowanie i rozszerzenie zakresu słów z video

  A na deser, jeszcze jeden przykład na to, że szybkie nauczenie się języka francuskiego jest naprawdę możliwe:


  .

  Podobał Ci się ten artykuł?

  Jeśli tak, to zarejestruj się aby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach oraz metodach efektywnego uczenia się.
 •  

   

 •  

   

 • 1 Response
  • Milena
   7 marca, 2020

   2-4h dziennie? To według CIebie daje 90H w 3 m-ce???? Ile powiedz mi miesiąc ma dni?

  Co o tym myślisz?

  Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *. Twój adres email nie zostanie opublikowany.