Jedna z tajemnic zapamiętywania

    Fascynuje mnie ludzki mózg. Miliony neuronów pracują każdego dnia nad opanowaniem milionów informacji dostarczanych przez nasze zmysły. Jak to się dzieje, że coś pamiętamy albo nie?

    Jest wiele teorii odpowiadających na ten temat. Ja przedstawię wizję Henninga Becka z jego książki “Mózg się myli”. Zacznijmy od tego, że mózg ludzki jest jak komputer, który cały czas porządkuje informacje z wrażeń zmysłowych, wspomnień, aktualnych myśli czy uczuć i zapisuje tylko te najważniejsze.

    Przeciążenie

    Można założyć, że w naszej głowie jest szum informacyjny. Któż tego nie doświadczył? Przeładowani nauką i pracą, często mamy dosyć wszystkiego. Normalna sprawa. Szum informacyjny męczy. Męczy również naszą pamięć. Aby to zmęczenie było jednak mniejsze, mózg cały czas zajmuje się usuwaniem nadmiernego i niepotrzebnego szumu.

    Przechowalnia

    I teraz mam nadzieję, że Was zaskoczę. Czy wiedziałeś, że w naszym mózgu jest „przymierzalnia”? Do „przymierzalni” trafiają wszystkie nowe informacje. Neurony przymierzają je i sprawdzają, czy przydadzą się w przyszłości. Funkcję tego pomieszczenia pełni hipokamp – moja ulubiona część mózgu, przypominająca banana. Ulubiona w tym sensie, że odpowiada za zapamiętywanie, co badam w codziennej pracy nauczyciela.

    Reset

    Wspomniane pomieszczenie jest jednocześnie krótkotrwałą przechowalnią: informacja, np. słówko “el hogar” (hiszpańskie, usłyszane 2 min. temu) może być przechowywane od kilku sekund do kilkunastu godzin. Ale uwaga: przymierzalnia wciąż jest komputerem. I się resetuje za każdym razem, kiedy śpimy. W czasie snu do naszej przymierzalni wpadają neurony i na nowo „przymierzają” informację, decydując czy się przyda w przyszłości i czy warto zostawić słówko “el hogar” w pamięci krótkotrwałej.

    Sukces

    Od czego to zależy? Im nowsza i ciekawsza informacja, tym większa szansa, że przymierzalnio-przechowalnia ją zapamięta. To dlatego w filmiku Pałac pamięci mówiłem, żeby uczony materiał połączyć z silnymi emocjami i obrazami, co pozwala łatwiej i na dłużej je zapamiętać.

    ps. “el hogar” = hiszpańskie słówko znaczące “dom”

    Jeżeli chcesz więcej poczytać o mózgu to zapraszam do 2 innych wpisów, w których dowiesz się na czym polega jego neuroplastyczność:

    1. Zostań specjalistą – jak neuroplastyczny mózg może Ci w tym pomóc?
    2. Neuroplastyczność mózgu – pierwszy podcast z serii “9.5min”

    Bibliografia

    H. Beck, Mózg się myli, wyd. Feeria Science, Monachium 2017, str. 20-21


    .

    Podobał Ci się ten artykuł?

    Jeśli tak, to zarejestruj się aby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach oraz metodach efektywnego uczenia się.
  •  

     

  •  

     

  • Nie ma jeszcze komentarzy

    Co o tym myślisz?

    Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *. Twój adres email nie zostanie opublikowany.