Po co czytać książki? 

    W końcu miałem czas nadrobić zaległe lektury.  Uwielbiam czytać. Ale zastanawiam się czasem, czy w dzisiejszych czasach czytanie książek ma jeszcze sens?

    Czy nie jest trochę staroświeckie? Bo jednak czytamy coraz mniej. Zwykle mamy inne rzeczy do zrobienia, a zamiast przeszukiwać grube tomy w poszukiwaniu informacji, wchodzimy do Internetu. I już. Statystyki pokazują, że w 2019 roku 39% Polaków zadeklarowało, że przeczytało co najmniej jedną książkę. To wynik odrobinę wyższy niż w latach poprzednich, ale wciąż mizerny.

    Może faktycznie nie warto czytać? Może jestem jakimś dinozaurem i powinienem się od czytania jednak odzwyczaić? Może tracę niepotrzebnie czas? 

    Okazuje się, że nie. Czytanie to nie tylko czysta przyjemność. Zobacz, dlaczego jeszcze warto sięgnąć po książkę.

    Poprawia pracę mózgu

    silhouette, woman reading, reading., education, studying ...

    Chyba każdy przeczytał takie książki, które zmieniły jego spojrzenie na świat. A okazuje się, że czytanie dosłownie – zmienia mózg. Udowodniły to liczne badania. Przy wykorzystaniu rezonansu magnetycznego naukowcom udało się potwierdzić, że czytanie aktywizuje mózg do intensywnej pracy. Im lepiej (i częściej) czytasz, tym więcej połączeń międzyneuronalnych powstaje w twoim mózgu. Z czasem stają się coraz mocniejsze, a twój mózg działa znacznie sprawniej.   

    W 2013 roku przeprowadzono badanie, w którym uczestnicy mieli przez 9 kolejnych dni czytać książkę “Pompeje” Roberta Harrisa, a badacze sprawdzali wpływ lektury na pracę mózgu, znowu wykorzystując do tego rezonans magnetyczny. Im bardziej narastało napięcie w książce, tym więcej obszarów w mózgach badanych się aktywizowało. Mało tego, z kolejnymi dniami czytania książki, a nawet kilka dni po zakończeniu, liczba połączeń w mózgu systematycznie rosła. Najbardziej było to widoczne w korze somatosensorycznej. To “mapa ciała” w mózgu. Odpowiada za wszystkie doznania fizyczne, w tym ruch i ból, każdej części twojego ciała.

    Rozwija i poszerza horyzonty

    Czytanie pozwala nam zyskać inną perspektywę, poznać inne spojrzenie na świat. Kiedy czytasz coś, co jest zgodne z Twoim światopoglądem, utwierdzasz się w swoich przekonaniach. Kiedy czytasz coś, co prezentuje zupełnie inny pogląd, zyskujesz nowy kąt widzenia, rozwijasz w sobie tolerancję i otwierasz na odmienność. 

    Oczywiście, zależnie od tego, co czytasz, zyskujesz nową wiedzę – geograficzną, historyczną, polityczną… Książki pozwalają Ci poznać i zrozumieć świat. Zrozumieć inne kultury. Poszerzyć zainteresowania. Zainspirować się do działania. Każda przeczytana książka pozostawia w Twojej głowie jakieś informacje. Z każdej czegoś się uczysz. Nigdy nie wiesz, kiedy ta wiedza może Ci się przydać. 

    Poszerza zasób słownictwa

    To, że kiedy czytamy mamy bogatsze słownictwo, wydaje się oczywiste. Bogatsza leksyka to nie tylko większa łatwość wypowiedzi i ogólna erudycja. Szeroki zasób słownictwa to również umiejętność komunikacji, czyli cecha coraz częściej poszukiwana przez pracodawców. Człowiek oczytany łatwiej potrafi porozumieć się z innymi, a to jedna z “umiejętności miękkich”.

    Oprócz tego, im więcej znamy słów w języku ojczystym, tym łatwiej przychodzi nam ich nauka w językach obcych. Choćby poprzez podobieństwa, skojarzenia i analogie. Nie muszę dodawać, że kiedy uczysz się jakiegoś języka, to czytanie książek w oryginale, to skuteczny (i przyjemny) sposób na przyswojenie nowych słówek.

    I  w ogóle jest tak, że im więcej słów znamy, bez względu na język, tym łatwiej uczymy się nowych. Im uboższe mamy słownictwo, tym łatwiej słowa “uciekają” nam z głowy. Jak w Biblii: “Bo kto ma, temu będzie dodane, i nadmiar mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą również to, co ma”.

    Więcej czytasz, lepiej piszesz

    Bogatszy zasób słownictwa to jedno, ale czytanie pomaga nam też lepiej ubierać myśli w słowa. Całkiem nieświadomie zdarza nam się naśladować styl ulubionego autora, budować zgrabniejsze zdania i jasno przekazywać myśli. Kiedy dużo czytasz, słowa same przychodzą ci do głowy, kiedy mówisz albo piszesz.

    A podczas nauki języka obcego mamy jeszcze jedną korzyść. Nie musimy uczyć się słówek z listy. Jeżeli czytamy, to poznajemy nowe wyrazy i zwroty od razu we właściwym kontekście, więc łatwiej jest nam je zrozumieć, zapamiętać i samemu użyć. A przy okazji, jeżeli szukasz sposobów na naukę słówek, zajrzyj tutaj.

    Jeżeli więc nawet zwykłe napisanie maila to dla Ciebie droga przez mękę, zacznij więcej czytać. Pisanie od razu pójdzie Ci lepiej.

    Zatrzymuje młodość

    No dobrze, może czytanie nie zatrzyma zmarszczek, ale długo utrzymuje mózg w sprawności. Czytanie, jak zresztą każda aktywność umysłowa, spowalnia obniżanie zdolności poznawczych. Gry, krzyżówki, książki – wszystko to wpływa na lepszą pracę mózgu do późnych lat. Wiesz pewnie, a ja sam powtarzam to wręcz do znudzenia, że mózg najbardziej lubi działać. Nie znosi nudy. Mózg jest jak mięsień – żeby się rozwijać, potrzebuje treningu. 

    Czytanie nie dość, że pomaga nam utrzymać młodość, to okazało się, że nawet przedłuża życie. Udowodniło to badanie, którego wyniki opublikowano w 2017 roku. Cały eksperyment trwał 12 lat i wykazał, że osoby, które regularnie czytają książki, żyją średnio o dwa lata dłużej od tych, którzy wybierają czasopisma albo inne media. 

    Poprawia pamięć

    Kiedy czytasz, czy tego chcesz, czy nie, zapamiętujesz imiona bohaterów, miejsca, zdarzenia i wątki. Im bardziej skomplikowana fabuła, tym więcej szczegółów trzeba zapamiętać, ale Twój mózg radzi sobie z tym bez większego trudu. Zauważyłeś, że z każdą kolejną książką coraz rzadziej gubisz wątek?

    To dlatego, że każda informacja, którą zapamiętujesz, tworzy nowe synapsy i wzmacnia te, które już istnieją. Czyli – z każdym przeczytanym rozdziałem Twoja pamięć jest lepsza!

    Poprawia koncentrację

    Żyjemy w czasach, które z każdej strony bombardują nas informacjami. Robimy wiele rzeczy na raz i zazwyczaj się spieszymy. Zobacz, co robisz w ciągu kilku minut typowego dnia: pracujesz, równocześnie sprawdzasz maila, zerkasz na social media, odpisujesz na wiadomości… Nie ma co się dziwić, że coraz częściej mamy kłopoty z koncentracją. Poziom stresu rośnie, a efektywność dramatycznie spada. 

    Książka wymusza zatrzymanie się. Kiedy czytasz, musisz się skoncentrować na treści. A im bardziej ona Cię wciąga, tym bardziej zewnętrzny świat staje się nieistotny. To dobrze. W ten sposób uczysz się koncentrować na jednym zadaniu. 

    Obniża poziom stresu

    Zanurzenie się w świat literatury pozwala oderwać się od codziennych zmartwień, zająć myśli czymś innym. Czytanie relaksuje, nawet jeżeli wybierzesz emocjonujący thriller. Przenosisz się w świat powieści, Twoje ciało odpoczywa, a mózg spokojnie wędruje po krainie wyobraźni.

    W 2009 roku przeprowadzono badania nad sposobami obniżania stresu u studentów. Eksperyment wykazał, że 30 minut czytania dziennie obniża poziom stresu tak samo, jak joga czy oglądanie komedii. A do tego – obniża ciśnienie i tętno. Jeżeli czytanie to za mało i potrzebujesz innych sposobów na pokonanie stresu, zajrzyj do tego artykułu. 

    Wiesz co? To ja jednak zostanę przy czytaniu. Wiem, że też czytasz i mam nadzieję, że nie zrezygnujesz z tej rozrywki. Będziesz mądrzejszy, wypoczęty i zdrowszy. A może dodasz do mojej listy jeszcze inne korzyści z czytania?

    Źródła:

    https://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=256
    https://www.granice.pl/news/czytelnicwo-w-polsce-2019/9342
    https://www.inc.com/christina-desmarais/why-reading-books-should-be-your-priority-according-to-science.html
    https://www.healthline.com/health/benefits-of-reading-books#builds-vocabulary
    https://getunbound.com/blog/12-reasons-you-should-read-at-least-12-books-this-year
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4128180/
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3868356/
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6245064/
    https://www.researchgate.net/publication/229431397_Stress_Management_Strategies_For_Students_The_Immediate_Effects_Of_Yoga_Humor_And_Reading_On_Stress

    .

    Podobał Ci się ten artykuł?

    Jeśli tak, to zarejestruj się aby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach oraz metodach efektywnego uczenia się.
  •  

     

  •  

     

  • Nie ma jeszcze komentarzy

    Co o tym myślisz?

    Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *. Twój adres email nie zostanie opublikowany.