Siedem najpiękniejszych zabytków Francji

    Siedem cudów… Francji

    W jednym z ostatnich wpisów starałem się przygotować cię do “francuskich wakacji” pod względem językowym. Jeżeli jako swój wakacyjny cel wybierzesz Francję, oto lista siedmiu najpiękniejszych atrakcji turystycznych, które warto ująć w planie podróży.

    Francja to ogromny kraj, pełen zachwycających miejsc. Kraj znany ze swojej sztuki, historii, wina i kuchni. Fascynujące miasta, malownicze wioski, oszałamiające wybrzeże, jeziora, góry, zamki i pałace. Jest w czym wybierać, jest się czym zachwycać. 

    Jak by nie patrzeć, nie można pominąć Paryża. Od niego więc zacznijmy.

    1. Wieża Eiffla

    Wieża Eiffla

    To oczywisty punkt podróży. Możesz nawet powiedzieć, że banalny. Że przereklamowany. Ale być we Francji i nie zobaczyć Wieży Eiffla? To bodajże najbardziej rozpoznawalna i… najbardziej oblegana przez turystów budowla Europy

    Zbudowana w 1889 roku z okazji Wystawy Światowej, szokowała swoim stalowym nowatorstwem. Wysoka na 323 metry, składająca się z 18 tysięcy żelaznych elementów i ważąca ponad 10 tysięcy ton, nazywana była “monstrum ze stali”. Na początku miała być tylko tymczasową konstrukcją, jednak została i niewątpliwie jest najbardziej oczywistym symbolem Paryża.

    Wieża Eiffla jest również jednym z najbardziej romantycznych punktów na mapie świata. Jeżeli romantyzm nijak nie kojarzy ci się jednak z kilkugodzinną kolejką i oglądaniem panoramy miasta w towarzystwie setek turystów, nie zniechęcaj się. Wieża Eiffla równie pięknie wygląda z dołu, a w godzinach wieczornych, co godzinę, rozświetlają ją piękne iluminacje. Jeżeli będziesz w Paryżu, musisz zobaczyć Wieżę Eiffla!

    2. Luwr

    Luwr

    To miejsce, które musisz zobaczyć, jeżeli jesteś miłośnikiem sztuki i historii. Zobaczysz tu dzieła stworzone od czasów prehistorycznych po współczesne. Kiedyś pałac królewski, dziś jedno z największych muzeów świata i kolejny rozpoznawalny symbol, nieodłącznie kojarzony z Francją. Luwr zajmuje powierzchnię około 70 000 m2, więc na zwiedzanie warto poświęcić nieco więcej niż jedno popołudnie. 

    A nawet jeżeli nie jesteś szczególnie wrażliwy na sztukę, to Piramida Luwru czy Mona Lisa z pewnością zachęcą cię do odwiedzenia muzeum. Swoją drogą, czy wiesz, że Mona Lisa posiada swoją własną skrzynkę pocztową, do której trafiają listy od wielbicieli?

    3. Wersal

    Na przedmieściach Paryża znajduje się Pałac Wersalski, symbol przepychu i absolutnej władzy króla. Początkowo był niewielkim i skromnym zameczkiem myśliwskim. Imponującej przebudowy dokonał (oczywiście, nie własnoręcznie) Ludwik XIV. Król-Słońce stworzył baśniowy “Pałac Słońca”, prawdziwą barokową, francuską perłę. Wszystkie materiały użyte do budowy, lustra, gobeliny, obrazy – są francuskie. 

    Na zwiedzanie pałacu warto zarezerwować cały dzień. Posiadłość zajmuje powierzchnię ponad 800 hektarów. Oprócz samego pałacu, znajduje się tu ogromny ogród z parkiem. Charakterystycznie przystrzyżone szpalery drzew i krzewów, fontanny, rzeźby, kanały – wersalski ogród to prawdziwie baśniowa kraina.

    Francja to jednak nie tylko Paryż. Dokąd jeszcze pojechać?

    4. Etretat, Normandia 

    Na północy Francji, w Normandii, znajdują się jedne z najbardziej spektakularnych, strzelistych klifów Europy – Etretat. Znajdują się na Côte d’Albâtre – Alabastrowym Wybrzeżu, długim na ponad 100 km pasie wapiennych klifów.

    Zapierające dech w piersiach widoki, malownicze niewielkie plaże ukryte pośród skał, wysokie urwiska, trzy skalne łuki, naturalna iglica o wysokości 70 m i turkusowa woda – dla tych atrakcji warto przymknąć oko na tłumy turystów. 

    5. Mont-Saint Michel, Normandia

    Również w Normandii, na kanale La Manche znajduje się niezwykłe miejsce – Mont Saint-Michele, czyli Wzgórze Św. Michała. Wznosi się tu monumentalny kamienny klasztor benedyktyński. 

    Sama zatoka jest znana z wyjątkowych skoków pływów morskich. Podczas przypływu, dwa razy dziennie, wzgórze staje się prawdziwą wyspą, połączoną z lądem jedynie pomostem. Około 20 razy w roku poziom wody podnosi się na tyle, że dostęp do wyspy drogą lądową jest w ogóle niemożliwy. Istnieje specjalny kalendarz pływów, który warto sprawdzić przed wizytą. Unikniemy wtedy sytuacji, że klasztor zobaczymy jedynie z brzegu.  

    6. Château de Chambord – Dolina Loary

    W Dolinie Loary znajduje się ponad 300 średniowiecznych i renesansowych zamków oraz pałaców z czasów oświecenia. Duża część z nich znajduje się w rękach prywatnych i można je podziwiać jedynie z zewnątrz.

    Chambord to największy i udostępniony dla zwiedzających zamek z XVI wieku. Znajduje się tutaj 440 sal zamkowych, ponad 300 kominków i kilkadziesiąt klatek schodowych, w tym jedna szczególna. Ma kształt podwójnej spirali – obie spirale skręcają w tę samą stronę, nie krzyżując się ze sobą. Dwie osoby mogą wchodzić lub schodzić po schodach, nie widząc siebie nawzajem. Sądzi się, że autorem takiego rozwiązania był sam Leonardo da Vinci. Z zamkowych tarasów można podziwiać rozległy park. 

    W historii zamku jest też polski akcent – w latach 1725-1733 mieszkał tu zdetronizowany polski król Stanisław Leszczyński. 

    7. Lawendowe pola w Prowansji

    Lawenda to tylko pretekst, żeby zachęcić cię do odwiedzenia Prowansji. Region ma leniwy, sielankowy klimat typowy dla krajów śródziemnomorskich. Są tu malownicze miasteczka i wioski, rezerwaty przyrody, w tym największy w Europie kanion Grand Canyon du Verdon, są Alpy i jest Lazurowe Wybrzeże. 

    Ale rzeczywiście pierwsze, co kojarzy się z Prowansją to fioletowe pola lawendy, która kwitnie od czerwca do końca lipca. Najbardziej znane miejsca, w których uprawia się lawendę to Płaskowyż Valensole, Luberon i Płaskowyż Sault. Spacerując wśród lawendowych pól, trzeba pamiętać, że jest tam bardzo dużo… pszczół – jeżeli się ich boisz, zrób zdjęcie z drogi. I zapewniam cię, nie będzie to twoja jedyna pamiątka z podróży po Prowansji!

    Życzę ci pięknej podróży pełnej niezapomnianych wrażeń! 

    A ty jak uważasz? Które miejsca zasługują na miano “cudu Francji”?


    .


    Podobał Ci się ten artykuł?

    Jeśli tak, to zarejestruj się aby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach oraz metodach efektywnego uczenia się.
  •  

     

  •  

     

  • 4 Responses
    • Gosia
      7 lipca, 2019

      Moj typ to Miasteczko Cordes sur Ciel. Wyglada jakby czas zatrzymał sie w średniowieczu. Piękne koniecznie do zobaczenia. Drugi typ to Saint Guilhem Le Desert

      • Awatar użytkownika
        Michał Walasek
        9 lipca, 2019

        Dzięki. Nie byłem, przyznaję, ale pojadę! Ile jeszcze pięknych miejsc zawiera Francja, jest ich pełno.

      • Zosia
        3 sierpnia, 2019

        Cieszę się że mogłam być w tych najpiękniejszych miejscach

        • Awatar użytkownika
          Michał Walasek
          19 sierpnia, 2019

          Które to są te najpiękniejsze dla Ciebie?

    Co o tym myślisz?

    Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *. Twój adres email nie zostanie opublikowany.