Siedem najpiękniejszych zabytków Włoch

  Pociąga cię idea dolce far niente? I Pewnie lubisz Włochy? Benissimo!

  Specjalnie dla Ciebie, Magda i ja przygotowaliśmy siedem najpiękniejszych atrakcji turystycznych, które warto wziąć pod uwagę podczas włoskich wakacji.

  1. Koloseum (amfiteatr Flawiuszów)

  Koloseum, a raczej Colosseo, wywarło na mnie (na Michale) największe wrażenie w czasie pobytu w Rzymie. 

  Colosseo widziało wiele. Od starożytnych igrzysk olimpijskich (w 528 r. po raz ostatni) i pokazów teatralnych, po męczeńską śmierć chrześcijan. W trakcie tych “rozrywek”, najgorsze miejsca do oglądania miały kobiety, niewolnicy i biedota. Uwaga, jeżeli byłeś aktorem lub grabarzem, to miałeś zakaz wstępu!

  Zdarzały się, choć rzadko, kobiety walczące na tej arenie przeciwko innym kobietom lub karłom. Najczęściej walczyły z nagimi piersiami ku najniższym pobudkom publiczności. 

  Oficjalna strona Koloseum: parcocolosseo.it

  2. Kaplica Sykstyńska 

  Nie jestem malarzem, rzadko chodzę do galerii a tym bardziej “jakichś” kaplic/kościołów, które zwyczajnie mnie nudzą. Kaplica Sykstyńska mnie nie znudziła.

  Udekorowana freskami Michała Anioła (i paru innych artystów), jest pełna renesansowego polotu z humanizmem i elementami Starego Testamentu w centrum. 

  Kark może rozboleć, ale warto spojrzeć w górę i ocenić kunszt sufitowego fresku Michelangelo: o stworzeniu człowieka, jego grzechu i biblijnym potopie.

  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e3/Cappella_sistina%2C_volta_00.jpg

  3. Fontanna di Trevi

  Jesteś pewnie już w połowie wycieczki po Włoszech, idąc tropem tego artykułu. Domyślam się, że jesteś lekko zmęczony/a wojażowaniem, dlatego prezentuję tę fontannę w pigułce:

  1. Najbardziej znana włoska fontanna i jedna z tych naj naj naj, znanych na całym świecie.
  2. Woda jest napędzana przez akwedukt z 19 r.p.n.e (ten sam akwedukt zasila inną urokliwą Fontannę della baraccia).
  3. Fontanna przedstawia boga oceanów jadącego na rydwanie. Rydwan jest ciągnięty przez 2  mityczne stworzenia rywalizujące ze sobą – pół konie, pół ryby, z parą końskich nóg. Pierwszy cichy “koń” (symbol spokojnego morza) walczy z drugim “sztormowym” koniem; walczy o spokój na morzu!
  1. “Znaczna większość fontanny została wykonana z trawertynu pozyskanego z kamieniołomu oddalonego 35 kilometrów na południe od Rzymu.” (źródło)
  2. A na koniec o pieniądzach w fontannie, których każdego dnia przybywa aż 3000 EUR. Prawo zabrania je zabierać. Zbierane są przez Straż Miejską i idą na cele dobroczynne.

  4. Nekropolie etruskie w Cerveteri 

  Gdzie się skierować po zwiedzeniu Rzymu? Tivoli? Pompei? Ostia antica? Jeśli pasjonuje cię historia, to polecam (ja, Magda) odwiedzenie nekropolii etruskich w pobliżu miejscowości Cerveteri.

  Zapraszam cię do odwiedzenia grobów, a dokładniej miast zmarłych. Są to jedne z najważniejszych wykopalisk etruskich. Właśnie dzięki przedmiotom znalezionym w grobowcach dowiedzieliśmy się najwięcej o tej starożytnej cywilizacji.

  Przed zwiedzaniem dostaniesz pilota, którym uruchomisz audio lub slajdy dostępne w niektórych nagrobkach. Dzięki temu dowiesz się więcej o życiu i tradycjach pogrzebowych Etrusków. Czy wiesz, że dwóch spośród 7 królów Rzymu było Etruskami? (O cywilizacji etruskiej więcej przeczytasz tutaj.)

  Szacuje się, że tylko w nekropolii o nazwie Banditaccia (od 2004 roku na liście wykopalisk UNESCO), znajduje się około 20000 miejsc pochówku.

  necropoli etrusca di cerveteri banditaccia
  https://www.sitiarcheologiciditalia.it/necropoli-di-cerveteri/

  Wszystkiego nie uda ci się zobaczyć w jeden dzień, ale radzę się nie spieszyć i nie biegać od jednego grobowca do drugiego. Daj sobie czas na kontemplowanie historii. 🙂 

  Mnie osobiście najbardziej zaskoczyło to, że te ogromne kompleksy grobowców nie zostały wcale zbudowane! Zostały od początku do końca wykopane! Oznacza to, że poziom terenu znajdował się ponad czubkami obecnych dachów. Powierzchnia nekropolii jest ogromna. 

  5. Cascate delle Marmore (Terni) 

  W regionie Umbria oprócz bardziej znanego Asyżu (tego od św. Franciszka i św. Klary) i Perugii, znajduje się Terni. Cóż takiego możesz zobaczyć w fabrycznym mieście, na które spadło ponad 100 alianckich bombardowań podczas drugiej wojny światowej? 

  Włosi znają tę miejscowość głównie ze względu na jej patrona i opiekuna wszystkich zakochanych – św. Walentego, na którego cześć przez cały luty odbywają się tam przeróżne uroczystości. O biskupie Terni (San Valentino) możesz poczytać tutaj.

  A może chcesz spędzić Walentynki obserwując wodospad? Gdzie? Otóż tuż za Terni możemy podziwiać Cascate delle Marmore – malowniczy wodospad o łącznej wysokości 165 m. Lecz nie stworzyła go ani matka natura, ani współcześni inżynierowie.

  Został zbudowany przez starożytnych Rzymian, którzy postanowili zmienić bieg rzeki Velino. Manewr im się udał, a przy okazji powstało piękne dzieło, które polecam obejrzeć nie tylko w Walentynki.

  W linku znajdziesz godziny otwarcia parku, ceny biletów i mapę kilku tras z punktami do obserwacji wodospadu: https://www.cascatadellemarmore.info/

  Polecam 🙂

  6. La Grotta di Nettuno niedaleko Alghero na Sardynii

  Na mojej liście (tu Magda) nie mogłam pominąć Sardynii! Nie tylko dlatego, że tu mieszkam i sporo już zwiedziłam. Również dlatego, że Sardynia jest zarówno piękna, jak i różnorodna: są tu plaże, góry, lasy, płaskowyże, wodospady. (obejrzysz je tutaj: https://www.skyscanner.it/notizie/le-15-spiagge-piu-belle-della-sardegna). Zakątków jest tak wiele, że mogłabym o tym napisać oddzielny artykuł (co pewnie kiedyś zrobię)… przejrzyste morze, prehistoryczne budowle… jest w czym wybierać. 

  Tym razem Twoją uwagę chcę skierować w stronę jednej z dostępnych dla zwiedzających jaskiń: Groty Neptuna w pobliżu katalońskiego miasteczka Alghero.

  Dlaczego akurat ta jaskinia? Po pierwsze dlatego, że ma wszelkie udogodnienia dla turystów, jak oświetlenie czy ścieżki, czyli można tam zejść bez sprzętu dla grotołazów.

  Po drugie ze względu na schronienie przed upałami.

  A po trzecie i najważniejsze, jest zwyczajnie przepiękna! Są tam jeziorka, stalaktyty, stalagmity łączące się w niezwykłe kolumny. Przechadzając się tędy, poczujesz niesamowitą atmosferę tego miejsca. Opis wszystkich sal pod tym linkiem: https://grottadinettuno.it/le-sale/

  Dla tych pięknych wnętrz warto pokonać te kilka schodków (dokładnie 654!) w dół a potem w górę. Nie spodziewaj się windy :). Wystarczy podjechać samochodem lub autobusem do Capo Caccia. Do jaskini możesz dotrzeć również stateczkiem wypływającym z portu w Alghero. Zapłacisz za niego oddzielnie. Pamiętaj o zabraniu ze sobą gotówki, ponieważ w grocie nie działa internet! Cennik i godziny otwarcia na oficjalnej stronie: https://grottadinettuno.it/ 

  7. Krzywa wieża w Pizie

  Toskania (po włosku TOSCANA) to jeden z najbardziej cenionych przez polskich turystów regionów Włoch. Harmonijnie łączy naturę, pejzaże oraz zachwycającą architekturę tamtejszych miast. 

  Godnym polecenia toskańskim monumentem jest La Torre di Pisa zwaną również La Torre Pendente di Pisa czyli krzywą wieżą w Pizie. Dlaczego warto ją zobaczyć?

  1. Jest ona drugim po Koloseum najbardziej rozpoznawalnym zabytkiem Italii; 
  2. jest perełką architektury romańskiej (jeśli chcesz zgłębic temat);
  3. ma ciekawą historię (więcej o niej tutaj);
  4. jest pochylona;
  5. jest piękna! 

  Mnie osobiście zachwycił ten bielutki kamień i myślę, że spodoba się też Tobie. A jeśli zechcesz wejść na górę, zerknij na ceny biletow i godziny otwarcia. Licz się też z kolejką.

  Czytaj dalej:

  Foto:

  Główne foto : https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Colosseum_at_night.jpg
  Foto Colosseum : by Magda
  Foto Fontanna di Trevi : by Magda Grabara
  Foto La Grotta di Nettuno : by Magda

  Podobał Ci się ten artykuł?

  Jeśli tak, to zarejestruj się aby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach oraz metodach efektywnego uczenia się.
 •  

   

 •  

   

 • Nie ma jeszcze komentarzy

  Co o tym myślisz?

  Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *. Twój adres email nie zostanie opublikowany.