Verbling – świetny sposób na naukę języków online

    Kiedy zaczynałem uczyć się francuskiego, do dyspozycji miałem właściwie tylko książki, czasopisma i nagrania, a rozmowa z native speakerem była okazją jak ze snów.

    Cieszyłem się bardzo, że mogę sprawdzić swoją znajomość języka “w realu”. Serio. A teraz? W Internecie masz wszystko.

    Verbling – co to takiego?

    Verbling to platforma internetowa, którą odkryłem stosunkowo niedawno.

    Przede wszystkim jest to baza nauczycieli języków obcych (głównie native speakerów), którzy oferują lekcje języka online. Ponieważ nauczyciele pochodzą (jak i uczniowie) z całego świata, są dostępni 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę – w końcu pracują w każdej strefie czasowej! Na Verbling znajdziemy nauczycieli wszystkich najpopularniejszych języków, z angielskim i francuskim na czele, ale też języków kompletnie egzotycznych, takich jak urdu, czy tajski. Nauczycieli jest ponad 6 000, więc oferta jest imponująca.

    To, co bardzo mi się podoba, to bogactwo materiałów dodatkowych do nauki. Czyli, Verbling to nie tylko “giełda korepetytorów”, ale również źródło artykułów, ćwiczeń i inspiracji. W dziale “Articles”: publikowane są artykuły autorstwa nauczycieli, dostępnych na platformie. Najczęściej są to króciutkie teksty, bardzo szeroko związane z tematyką nauki języka obcego: od określonego słownictwa, poprzez zasady gramatyczne, po sposoby na efektywną naukę. Obok tytułu podany jest czas, jaki poświęcisz na ich przeczytanie – najdłuższy, jaki widziałem to 6 minut:

    Bardzo wciągające jest też forum: – które, jak każdy inny dział możemy przefiltrować przez języki, jakie nas interesują:

    Forum Verbling to miejsce rozmów o języku, często rozmów prowadzonych w dwóch językach równocześnie (króluje angielski). Tu też znajdziesz króciutkie wskazówki językowe. Często nauczyciele wrzucają posty z pojedynczym idiomem albo przysłowiem; choćby na przykład tutaj: – dyskusja o tym, jak w różnych językach powiedzieć “płakać nad rozlanym mlekiem”. Mnie się bardzo podoba takie przyswajanie języka “mimochodem”.

    Szalenie wciągający jest też dział ze słownictwemDecks:

    Tutaj znowu mamy do wyboru wszystkie języki oferowane przez Verbling i ćwiczenia, opracowane przez nauczycieli. Obejmują one (poza angielskim) głównie bardzo podstawowy zakres słówek, ale na początku nauki są świetne. Możemy poćwiczyć i wymowę, i pisownię wyrazów. Jeżeli jakiś typ ćwiczeń nam nie odpowiada, możemy go odrzucić. Frustrujące bywa trafianie w akceptowaną przez program wymowę, czy wpisywanie wyrazów po rosyjsku, jeżeli jeszcze nie znasz alfabetu. Szkoda, że nie ma tu bardziej zaawansowanej leksyki – frazeologizmów czy idiomów, ale – być może – to kwestia czasu.

    Jest jeden minus – do nauki słówek przez Verbling Decks niezbędna jest chociaż podstawowa znajomość języka angielskiego. Wszystkie słówka tłumaczone są na ten właśnie język (nie ma też polskiej wersji językowej strony). Można to potraktować jako zaletę – za jednym razem uczysz się, powiedzmy, hiszpańskiego, a przy okazji powtarzasz angielski:

    Jak to działa?

    Zasoby na Verbling – fora, artykuły, ćwiczenia – dostępne są dla każdego, nawet bez rejestracji. Jak to zwykle bywa, zalogowany użytkownik ma dodatkowo możliwość dodawania komentarzy czy zapamiętywania swoich wyników i śledzenia postępów w nauce.

    Do skorzystania z lekcji z nauczycielem dostęp mają jedynie zarejestrowani użytkownicy.

    Jak można umówić się na lekcję?  

    Kiedy już się zarejestrujesz, możesz rozpocząć poszukiwania lektora:

    W tym celu wybierasz język, którego chcesz się uczyć oraz czas (dzień i porę dnia), który Ci najbardziej odpowiada. Możesz zaznaczyć również inne języki, które chciałbyś, żeby lektor znał (na przykład znajomość angielskiego może znacząco pomóc, jeżeli zaczynasz się uczyć japońskiego). Następnie ustalasz sobie interesujący Cię przedział cenowy; w przypadku francuskiego i angielskiego lekcję można zamówić w bardzo szerokich widełkach 18-280 zł. Można też wybrać cel lekcji – to może być przygotowanie do egzaminu, albo na przykład praca nad zlikwidowaniem rodzimego akcentu. Ostatni krok to wybór kraju, z którego powinien pochodzić lektor (przydatna zwłaszcza, jeżeli chcemy popracować nad określonym akcentem, np. australijskim w przypadku angielskiego) oraz jego płci (do wyboru mamy dwie;)). Teraz pozostaje już tylko wybrać lektora z listy: każdy profil zawiera podstawowe informacje o nauczycielu, jego ocenę wystawioną przez innych użytkowników oraz liczbę przeprowadzonych lekcji:

    Kiedy już wybierzesz osobę, która Ci odpowiada, klikasz “Book Now” i wybierasz liczbę lekcji, za jaką chcesz zapłacić oraz sposób płatności – dostępna jest płatność kartą, przez PayPal oraz Bitcoinem. Wszystkie rozliczenia dokonywane są w dolarach amerykańskich. Po potwierdzeniu płatności pozostaje jedynie ustalić termin lekcji i… szlifować język z nativem.

    Czy warto uczyć się z Verbling?

    Na pewno warto zapoznać się z działami “Articles” https://www.verbling.com/articles, “Discussions” https://www.verbling.com/discussions i “Decks”  – to jeszcze jedno źródło łatwo dostępnych materiałów do nauki prawie każdego języka; inspirujące, motywujące i nie zajmujące dużo czasu.

    Verbling dostępny jest też na smartfonach, więc to sposób na kontakt z żywym językiem w każdej wolnej chwili.

    Jeżeli natomiast chodzi o lekcje, to problemem może być głównie kwestia płatności i przewalutowania ze złotówek na dolary.

    Poza tym jednak widzę same plusy: żeby korzystać z platformy nie trzeba ściągać żadnego oprogramowania – używa się jej bezpośrednio w przeglądarce; liczba nauczycieli (i języków) jest oszałamiająca i za rozsądną cenę można sobie zafundować chociaż kilka godzin konwersacji z nauczycielem, który jest rodzimym użytkownikiem naszego docelowego języka. To nie może być czas zmarnowany! Jeżeli zatem szukasz nowego miejsca w Internecie, które pomoże Ci popracować nad językiem, zajrzyj na Verbling.

    Podsumowując:

    ZaletyWady
    +ogromny wybór języków
    +dostępność nauczycieli z całego świata
    +łatwość użytkowania
    +bogactwo materiałów dodatkowych
    +nie potrzeba dodatkowego oprogramowania
    +zróżnicowane ceny
    -rozliczenia w USD
    -konieczna znajomość angielskiego

    Zaznaczam, że nie jest to artykuł sponsorowany.


    .

    Podobał Ci się ten artykuł?

    Jeśli tak, to zarejestruj się aby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach oraz metodach efektywnego uczenia się.
  •  

     

  •  

     

  • 1 Responses
    • Karina
      9 czerwca, 2023

      Wszystko to brzmi bardzo ciekawie tylko ja nie wiem jak mam rozpocząć naukę z verbling. Podałam już swoje dane i nr konta. Miałam już zarezerwowaną pierwszą darmową lekcje próbną, ale siedziałam przed komputerem i się głowiłam jak mogę połączyć się z nauczycielem i teraz to samo mam już drugi raz zarezerwowaną lekcje próbną, bo znalazłam tańszą, ale dalej nie wiem jak się zalogować na lekcje. Proszę o jakieś wyjaśnienia. Z góry dziękuję za pomoc.
      Karina Paziewska

    Co o tym myślisz?

    Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *. Twój adres email nie zostanie opublikowany.