Warto studiować KAŻDY kierunek, jeżeli temat studiów jest tym, co Cię naprawdę interesuje. Jest jednak parę ALE.
Kluczowa jest motywacja
Istnieje coś, o czym musisz pamiętać, wybierając kierunek studiów, bez względu na to, czy będzie to psychologia, czy cokolwiek innego. Wybór studiów to wybór swojej drogi życiowej – przynajmniej na kilka najbliższych lat. Nie warto kierować się tu modą czy uzasadnieniem – ach, to takie ciekawe! KAŻDA dziedzina wiedzy jest ciekawa, a jednak każdej wybrać się nie da. Pomyśl, jaka ciekawa jest inżynieria genetyczna. A antropologia? Fizyka? Automatyka i robotyka? Nie bierzesz ich pod uwagę? Pewnie powiesz, że nie odpowiadają Twoim predyspozycjom, że są za trudne, albo że nie znajdziesz po nich pracy.
Ok. Być może tak jest. I ja Cię zachęcam, żebyś szczerze odpowiedział sobie na pytanie, dlaczego chcesz zostać psychologiem. Może lubisz rozmawiać z ludźmi, chętnie Ci się zwierzają, a Ty zawsze służysz im dobrą radą? Może czytasz poradniki motywacyjne i uważasz, że już sporo wiesz o tym, jak działa ludzka psyche? Może oczami wyobraźni widzisz siebie w czarnym swetrze, siedzącego w fotelu i wysłuchującego zwierzeń leżącego na kozetce pacjenta? A może po prostu liczysz na to, że psychologia pomoże Tobie samemu poradzić sobie z życiem?
Bądź dorosły – podejmuj dojrzałe decyzje
Nie chcę Cię zniechęcać, ale taka motywacja może okazać się niewystarczająca, żeby po pierwsze, przebrnąć przez cały cykl studiów, a po drugie – żeby być naprawdę doskonałym specjalistą. Kiedy decydujesz o tym, co będziesz robił w życiu, Twoja decyzja musi być przede wszystkim świadoma.
Musisz wiedzieć, że psychologia to nie tylko romantyczne zgłębianie zakamarków ludzkiej duszy. To przede wszystkim ogromna odpowiedzialność za tego człowieka, który zwróci się do Ciebie po pomoc. Odpowiedzialność, oparta na rzetelnej wiedzy. Na tomach opracowań naukowych. Na tysiącach badań statystycznych. To również stawienie czoła czyimś bólom, tragediom, lękom, demonom, sprawom czasami tak trudnym, że nie miałeś pojęcia, że w ogóle mogą istnieć.
Żeby być dobrym psychologiem, a tylko takim warto być, nie wystarczy chęć niesienia pomocy, empatia i wrażliwość na innego człowieka. Chociaż faktycznie, to warunki podstawowe. Oprócz tego konieczna jest jeszcze gotowość do nieustannego rozwoju i zgłębiania wiedzy. W każdym zawodzie, w którym pracujesz z ludźmi, musisz się ciągle rozwijać. Nadążać i za czasami, i za postępem naukowym.
A jak się miewa Twoja dusza?
Żeby być dobrym psychologiem, musisz też być osobą dojrzałą, silną i stabilną emocjonalnie. Nie możesz przenosić swoich problemów na relację z pacjentami i nie możesz traktować studiów jako własnej terapii. Nie tędy droga – jeżeli chcesz pomagać innym, to musisz być dla nich prawdziwą ostoją, a nie partnerem z grupy wsparcia.
Jeżeli zatem jesteś zdecydowany, żeby pracować jako psycholog, ale sam borykasz się z problemami, najpierw powinieneś je rozwiązać. Kiedy sam przejdziesz przez terapię, będzie to również sposób na bliższe zapoznanie się z zawodem. I jeśli okaże się, że po tym, jak pozbędziesz się własnych “demonów”, nadal (a może nawet bardziej) jesteś zainteresowany psychologią, to możesz zacząć zastanawiać się nad tym, co dokładnie chcesz studiować.
Dobierz sobie specjalizację
Na każdym właściwie uniwersytecie w kraju masz możliwość studiowania psychologii. Do tego nie tylko psychologii ogólnej, ale jej kilkudziesięciu specjalizacji. Przed dokonaniem wyboru warto zatem nieco poczytać, popytać, zorientować się, który konkretnie kierunek będzie dla Ciebie najlepszy. Wybór jest bardzo szeroki – od psychologii klinicznej, przez psychologię wychowawczą, rehabilitacyjną, społeczną, resocjalizacyjną, po psychologię organizacji albo rodziny. A to zaledwie niewielki ułamek możliwości. Warto zatem dobrze je rozważyć – może się na przykład okazać, że co prawda przeraża Cię psychologia penitencjarna, ale za to możesz się doskonale sprawdzić jako psycholog edukacji.
Czy da się wyżyć z psychologii?
Zależnie od specjalizacji, różne są również perspektywy zatrudnienia. Absolwent psychologii może pracować jako psycholog szkolny, ale też jako psychoterapeuta, specjalista do spraw zachowań konsumenckich, negocjator czy doradca personalny. Oczywiste jest, że zarobki coacha biznesowego będą znacznie wyższe niż psychologa w budżetówce. Statystyki wynagrodzeń podają, że średnio psycholog w Polsce zarabia około 2 500 zł. netto. Ja radzę jednak, żebyś nie dokonywał wyboru, opierając się jedynie na perspektywach finansowych. Psycholog, tak samo jak lekarz czy nauczyciel, musi lubić to, co robi. Inaczej to strata czasu. Jeżeli praca będzie Twoją pasją, jeżeli będziesz specjalistą w swojej dziedzinie i będziesz naprawdę dobry, zawsze będziesz w stanie znaleźć świetną pracę za równie dobre pieniądze.
Psychologia jest od lat modnym i popularnym kierunkiem studiów. Przewiduje się, że przepełniony technologią i zabiegany świat coraz bardziej będzie potrzebował specjalistów z obszaru umiejętności miękkich. Na razie obserwujemy prawdziwy wysyp samozwańczych “coachów” i “psychologów”. Jako nauczyciel, nigdy nie chciałbym współpracować z kimś takim.
Jeśli jednak jesteś fajnym, otwartym na innych, empatycznym człowiekiem; lubisz się uczyć i jesteś ciekawy świata; jeżeli jesteś gotowy pomagać innym i ciągle poszerzać swoje horyzonty – w takim wypadku z całego serca zachęcam Cię do studiowania psychologii. W coraz bardziej zwariowanym świecie potrzeba nam prawdziwych specjalistów, lekarzy dusz z powołania.
Sigmunt
8 kwietnia, 2020Zdecydowanie odradzam psychologię. Mówię to jako psycholog z wieloletnim doświadczeniem. Pensja tragiczna, leakrze traktują psychologa jako sekretarkę lub śmiecia. Drogie i marne szkolenia podyplomowe
Michał Walasek
8 kwietnia, 2020Fajnie Sigmnut, że się podzieliłeś. Mam nadzieję, że młodzi ludzie poza umiłowaniem psychologii będą również brać pod uwagę przy kierunku studiów to co napisałeś. Mega ważne.
A są jakieś szkolenia podyplomowe, które polecisz?
Ania
4 czerwca, 2020Od dawna marzyła mi się psychgolgia, jednak mam co do niej sporo wątpliwości. Jedną z nich jest to, że jestem osobą bardzo wrażliwą i emocjonalną, ciężko mi jest zachować spokój w sytuacjach trudnych. A po drugie słyszę wiele opinii na temat niskich zarobków oraz braku miejsc pracy, co bardzo mnie zniechęca.
Michał Walasek
8 czerwca, 2020Psychologia – jeżeli to Twoje marzenie i pasja, to idź na nią. Praca będzie na pewno. Trzeba coraz więcej psychologów z powodu czasów w jakch żyjemy: stresu, pośpiechu, multitaskingu.. A wrażliwość- może tylko pomóc, moim zdaniem psycholog powinien być wrażliwy. Ale zanim ktoś zacznie być psychologiem, powinien sam “odbyć swoją terapię”. Co do zarobków, to jest różnie. Chyba można porównać zarobki nauczycieli do psychologów: w placówkach publicznych jest słabo, ale prywatnie jest znacznie lepiej lub nawet dobrze.
Z pozdrowieniami i powodzenia! mw
Michał23
1 maja, 2020Moim zdaniem warto jeśli to jest coś co nas naprawdę interesuje, wtedy każdy kierunek jest wart studiowania. Sam studiuję psychologię na Wyższej Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu i to był bardzo dobry wybór. Dobra kadra, ciekawie prowadzone zajęcia.
Michał Walasek
1 maja, 2020Jestem mile zaskoczony Twoim wpisem i tą uczelnią. W jakim kierunku specjalizacji chcesz dalej się kształcić?
eon
12 lipca, 2020Niektórzy podkreślają ważność specjalizacji – szczególnie w tak szerokiej dziedzinie jak psychologia jest to istotne. Niestety brak odp. na to zapotrzebowanie ze strony wyższych uczelni – moim zdaniem jeśli nie od razu to już po pierwszym roku powinna być możliwość specjalizacji. Studia powinny też zawierać chociaż jakież wybrane moduły psychoterapii i praktyki żeby pokazać jak to wygląda w praktyce. Wydaje mi się też że mało jest podejścia naukowego – więcej neuroscience psychiatrii i patolologii być może poprawiłoby sytuację absolwentów psychologii na rynku pracy – jak również ich traktowanie przez perosnel medyczny. Z drugiej strony – w naszym kraju nawet psychiatrzy mają problem ze znalezieniem zajęcia dobrze płatnego.
Michał Walasek
29 sierpnia, 2020Dzięki za komentarz, ciekawe spostrzeżenia. Dlaczego uważasz, że po pierwszym roku już powinna być specjalizacja? Jest tak zrobione np. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Wszyscy studenci tej uczelni pierwszy rok mają te same zajęcia ogólne, w trakcie których poznają podstawy różnych specjalności. A następnie na drugim roku wybierają już specjalność.
Aga
31 sierpnia, 2020Studia z psychologii to mój drugi kierunek wykształcenia i ukończony obroną mgr w wieku 36 lat 🙂 chociaż wykonuję pracę zgodną z pierwszym profilem zawodowym (UE, Stosunki Miedzynarodowe, Zarzadzanie projektami) i zarabiam w porządku i lubię tę pracę zdecydowałam sie na psychologię ze względu na zainteresowania oraz poszerzenie możliwości zawodowych, nie żałuję, było wspaniale choć bardzo cieżko (praca i dojazd na studia rzeszow-katowice i tak w kółko). teraz marzę o szkole psychoterapii poznawczo behawioralnej ale tutaj własnie nachodzą mnie pewne refleksje dotyczące ogromu kosztów dalszego kształcenia vs zarobków psychologów. Koszty są ogromne a bez dodatkowych szkoleń czy własnie szkół psychoterapii szanse na rynku pracy są znikome i mało płatne i tu koło się zamyka. Skoro tak bardzo brak psychologów i dostępu do terapeutów dlaczego to wszystko tak wiele kosztuje? ceny są zaporowe nawet dla osób które zarabiają ok. To jest bardzo duzy minus tego zawodu- kosztowne i niedofinansowane szkolenia. Pozdrawiam wszystkich 🙂